Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Polárna žiara: Mágia alebo duše mŕtvych?

Polárna žiara: Mágia alebo duše mŕtvych?

Aurora je nádherné svetelné divadlo na oblohe, ktoré dostalo meno po bohyni úsvitu. Dnes je tento úkaz známy ako polárna žiara.

Ako si ju ľudia v minulosti vysvetľovali?

V minulosti si ľudia nevedeli vysvetliť prírodné úkazy, a preto si vymýšľali jednoduchšie vysvetlenia. O polárnej žiare sa tiež tradovalo veľa mýtov. Vraj ide o duchov mŕtvych či magické čary. Jedna fínska legenda hovorí, že dieťa, ktoré je počaté pod polárnou žiarou, bude šťastné a krásne.

Čo je polárna žiara a ako vzniká?

Za všetko môže Slnko, ktoré k nám na Zem vysiela oveľa viac než len svetlo a teplo. Na povrchu Slnka sa vyskytuje množstvo slnečných búrok. Jeden typ takejto búrky, nazývaný výron koronálnej hmoty, vyvrháva do vesmíru obrovskú bublinu elektrifikovaného plynu, ktorý sa pohybuje vysokou rýchlosťou. Časť tejto energie a častíc sa zvezie po siločiarach magnetického poľa Zeme smerom k pólom. Tam častice interagujú s plynmi v našej atmosfére. Vďaka tomuto môžeme pozorovať úžasné svetelné divadlo na oblohe.  

Akej farby je polárna žiara?

Niekedy je aurora taká slabá, že vyzerá len ako tmavý fľak na oblohe, ktorý pripomína oblak. Môže mať rôzne farby, a preto by ste oblohu mali sledovať naozaj pozorne. Najnižšie nad Zemou – do 100 km – sa nachádza modrá žiara. Nad ňou je fialová a vo výške 160 km je zelená. Najvyššie je červená, ktorá je až 240 km nad Zemou. Farbu polárnej žiary ovplyvňuje to, s akým plynom interagujú vyššie spomínané častice v našej atmosfére. Po zmiešaní s kyslíkom môžeme vidieť zelené a červené svetlo, no a pri zmiešaní s dusíkom zas modré a fialové svetlo.

Kde ju môžete vidieť?

Už zo samotného názvu polárnej žiary vyplýva, kde sa zjavuje. Predsa v blízkosti severného a južného pólu! Na severnej pologuli sa nazýva aurora borealis a môžete ju zahliadnúť na Aljaške či Islande, ale aj v Kanade, Nórsku, Švédsku, Fínsku, Dánsku a v Rusku. Na južnej pologuli je známa ako aurora australis, no jej pozorovanie je o čosi obtiažnejšie. Kvôli tomuto nebeskému divadlu by ste museli vycestovať až na Antarktídu. 🙂

Prečítajte si tiež Polárna žiara vo Fínsku: Ako ju uvidieť?

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *