Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Polárna žiara vo Fínsku: Ako ju uvidieť?

Polárna žiara vo Fínsku: Ako ju uvidieť?

Fínsko je ideálnou krajinou na pozorovanie polárnej žiary. Ako zvýšiť svoje šance, aby ste ju počas svojho pobytu uvideli? Prečítajte si, ako sa loví polárna žiara vo Fínsku.

Sever je lepší ako juh

Polárna žiara sa objaví na oblohe nad Laponskom aj 200 krát za rok. Často sa stáva, že aurora síce na oblohe je, ale nevidno ju, pretože je skrytá za oblakmi alebo ju zatieni sneženie. Najlepším mesiacom na lovenie polárnej žiary v Laponsku je marec alebo skorý apríl. Na severe Fínska je aurora skoro každú druhú jasnú noc od septembra do marca, no v južnom Fínsku len 10 až 20 nocí za rok.

Majte oči na stopkách

Aj napriek tomu, že obloha je jasná a dobre vidno hviezdy, nie každá polárna žiara je dobre viditeľná. Niekedy je aurora taká slabá, že vyzerá len ako tmavý fľak na oblohe, ktorý pripomína oblak. Dokonca môže mať rôzne farby, a preto by ste oblohu mali sledovať naozaj pozorne. Najnižšie nad Zemou – do 100 km – sa nachádza modrá žiara. Nad ňou je fialová a vo výške 160 km je zelená. Najvyššie je červená, ktorá je až 240 km nad Zemou.

Nespoliehajte sa na šťastie

Ak budete plánovať svoj výlet do severských krajín, zdržte sa tam zopár dní. Trip len „na otočku“ sa vám môže vypomstiť, pretože žiadnu auroru nemusíte uvidieť. Taktiež si vyčleňte počas dovolenky viac času na sledovanie polárnej žiary. Iba jeden pokus nebude pravdepodobne stačiť. My sme stretli viacero sklamaných turistov, ktorí počas svojho pobytu nevideli polárnu žiaru vo Fínsku. Pri dlhšom rozhovore však priznali, že moc šancí tomu nedali. Nie nadarmo sa hovorí o ľuďoch hľadajúcich tento prírodný úkaz ako o lovcoch polárnej žiary.

Appka pomôže, no nespasí

Hoci recenzie chvália nejakú appku na sledovanie polárnej žiary, ani tá však nie je stopercentná. My sme niekoľkokrát mali dobrú pravdepodobnosť na zahliadnutie žiary, no v poslednej chvíli sa obloha zatiahla. Používali sme aplikáciu My Aurora Forecast & Alerts, ktorá je podľa nás najpresnejšia. Za pomoci GPS sme nastavili našu polohu, podľa ktorej nám ukazovalo pravdepodobnosť žiary. Počas našich piatich mesiacov vo Fínsku bola len dvakrát pravdepodobnosť nad 60%, zvyčajne sa pohybovala okolo 20%. Nie každý rok je však dobrý na pozorovanie žiary, keďže to závisí od počtu a intenzity slnečných erupcií.

Preč od svetiel

Nájdite si miesto, kde budete mať dobrý rozhľad a nesvietia vám tam pouličné svetlá či reklamné pútače. V tme budete oveľa lepšie vidieť. Ideálne miesto je vrchol kopca alebo rozľahlé jazero. My sme žili päť mesiacov vo fínskom lese neďaleko lyžiarskeho strediska Levi. Môže sa to zdať ako dokonalé miesto na sledovanie žiary, avšak z diaľky k nám dosiahli svetlá z lyžiarskych svahov a v širokom rozhľade nám nepomáhali ani vysoké stromy.

Trpezlivo a v teple

Polárna žiara vo Fínsku ani nikde inde sa nezjaví na vaše zavolanie, a preto sa budete musieť obrniť trpezlivosťou a teplým oblečením. Ako sa obliecť do zimy v -40°C? Aurora sa zvyčajne objavuje v rozmedzí pár hodín pred a po polnoci, no neočakávane sa môže objaviť kedykoľvek – aj tesne po západe slnka alebo pri jeho úsvite. Pokiaľ nezvládnete čakať na svetelné divadlo vonku, môžete sa ubytovať v špeciálnej izbe. Ide o sklenené iglu so všetkým komfortom, ktorý ponúka hotelová izba. Vďaka presklenému stropu tak uvidíte polárnu žiaru z teplej postele. Viaceré firmy organizujú aj tematické výlety za polárnou žiarou. Turisti nasadnú do vyhrievaných krytých saní, ktoré sú zapriahnuté za skúter, a sprievodca ich odvezie na vhodné miesto na pozorovanie žiary.

Prečítajte si tiež Polárna žiara: Mágia alebo duše mŕtvych?

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *