Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Bezlepkové stravovanie v školských jedálňach?

Bezlepkové stravovanie v školských jedálňach?

Pomaly sa dostávame do 21. storočia v školskom stravovaní! Ministerstvo školstva vydalo nové Materiálno-spotrebné normy a receptúry pre diétne stravovanie, ktoré začnú platiť už 1. septembra 2023. Na základe nich sa zrovnoprávnil prístup v školských jedálňach pre deti a žiakov so špeciálnymi nárokmi na osobitné stravovanie. Bezlepkové stravovanie v školských jedálňach bude snáď čoskoro realitou.

3 druhy diét pre špeciálnych stravníkov

Keďže počet stravníkov so špeciálnymi výživovými potrebami stále stúpa, Ministerstvo sa snažilo touto úpravou uľahčiť situáciu rodinám detí, ktoré sa doposiaľ nemohli stravovať v škole. Po novom by sa v týchto zariadeniach pre deti a mládež mali dokázať najesť aj stravníci s 3 typmi diét:

  • bezgluténovou/bezlepkovou diétou (pri celiakii),
  • diabetickou (pri cukrovke),
  • šetriacou diétou (pri choreniach tráviaceho traktu, pri obezite).

Doplňujúci dokument Informácie k príprave diétneho stravovania hovorí, že okrem celiatikov je strava určená aj deťom s gluténovou intoleranciou. Preto pevne verím, že sa nezabudlo ani na alergikov na lepok a na stravu budú mať rovnaký nárok.

Bezlepkové stravovanie v školských jedálňach v praxi

Otázkou však pre nás naďalej ostáva, či je nariadenie možné uviesť do praxe. Ako veľa stravníkov je potrebných na to, aby daná školská jedáleň začala variť danú diétu pravidelne pre svojich stravníkov? Ak sa na tento problém pozriem pesimisticky, ide o záťaž pre jedálne, ktorú nebudú chcieť podstúpiť dobrovoľne a bez odporu.

  1. Bezlepkové stravovanie nepatrí k najlacnejším, a preto dokáže negatívne ovplyvniť (už aj tak tesný) rozpočet na kúpu surovín.
  2. Do kuchyne je potrebné nakúpiť nové kuchynské pomôcky výhradne na bezlepkové varenie a pečenie, aby nedošlo ku kontaminácii z už používaných pomôcok.
  3. V kuchyni by sa mal vyčleniť priestor na prípravu týchto jedál, čím by sa zabránilo cross-kontaminácii medzi klasickým jedlom a jedlom bezlepkovým.
  4. Keďže ide o sektor s poddimenzovaným počtom zamestnancov, pravdepodobne bude potrebné prijať ďalších pracovníkov, ktorí by mali na starosti špeciálnych stravníkov.

Vo finále to všetko bude stáť peniaze a nebude ich málo. Budú teda školské jedálne ochotné a schopné podstúpiť tieto problémy kvôli „zopár“ hladným deťom? Nechápte nás zle, nápad je skvelý a ide jednoznačne o krok vpred, no výsledok v praxi je zatiaľ dosť neurčitý.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako je to v škole vašich detí.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *