Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Názor: Bezlepkové potraviny bez receptu a za vlastné?

Názor: Bezlepkové potraviny bez receptu a za vlastné?

V bezlepkových kruhoch sa nehovorí posledný mesiac o ničom inom, a preto si dovolím vhodiť svoje želiezko do ohňa aj ja – celiatička. Prečo by nemali byť bezlepkové potraviny bez receptu a za vlastné?

O čo vlastne ide

Slovenské zdravotné poisťovne dali bezlepkovým stravníkom nečakaný valentínsky darček. A nebol práve potešujúci. Prostredníctvom Asociácie zdravotných poisťovní adresovali list Ministerstvu zdravotníctva SR. V ňom žiadajú zo Zoznamu kategorizovaných dietetických potravín o vyradenie bezlepkových surovín a potravín. Pre bezlepkového pacienta by to v praxi znamenalo, že lekár mu už nepredpíše potraviny na recept, a tak časť zo sumy mu už nepreplatí verejné zdravotné poistenie. Bezlepkový pacient by si už musel všetko financovať sám a za vlastné.

Finančná záťaž

Bezlepkové stravovanie je náročné po finančnej stránke. Túto vetu už vyslovil zaručene každý bezlepkáč. A nešlo pri tom len o vyplakávanie, ale o nepopierateľnú realitu. Tú si však naši úradníci od stola nedokážu uvedomiť. Z tohto dôvodu som pripravila porovnanie viacerých potravín, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Nedostupnosť bezlepkových potravín kvôli finančnej situácii bude mať za následok nedodržiavanie diéty, čo vedie k veľkým zdravotným problémom. Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov SR bude následná liečba pacientov, ktorí nedodržiavali diétu, pre poisťovne oveľa viac nákladnejšia. 

Lepkový Chlieb dlháň má viac než dvojnásobnú váhu oproti bezlepkovému Schäru a ešte je aj lacnejší!

Bezlepkáč by si okrem strúhanky značky Schär mohol dať aj kukuričnú strúhanku, avšak jej cena je tiež výrazne vyššia než u lepkovej.

Dedičná choroba

Páni úradnici si asi zabudli prečítať čo to o celiakii ešte predtým, ako šli o nej rozhodovať. Ide o dedičnú chorobu, takže vôbec nie je raritné, že spolu s rodičmi sú na bezlepkovej strave aj ich deti. Viac bezlepkových stravníkov v jednej domácnosti = väčší finančný nápor na rodinný rozpočet. Zdravotné poisťovne by mali pouvažovať na preškolení zamestnancov z matematiky, pretože podľa mňa je táto rovnica úplne jasná.

Občania tretej kategórie

Pre bezlepkových pacientov je liečbou samotné bezlepkové jedlo. A teraz nám chcú túto liečbu zrušiť. Pýtam sa, prečo majú alkoholici liečbu plne hradenú zdravotnou poisťovňou, v ktorej sú poistení? Napriek tomu, že si za svoje skazené zdravie môžu vlastným pričinením, pretože nedovládli svoj smäd a povýšili alkohol nad všetko. My si za celiakiu nemôžeme, ide o dedičnú lotériu, ktorú jednoducho vyhrať nechcete. Hoci spoločnosť sa pozerá na závislých ľuďoch cez prsty a sú vnímaní ako občania druhej kategórie, my bezlepkáči sa vďaka žiadosti zdravotných poisťovní môžeme ocitnúť v poradovníku za nimi. Ako občania tretej kategórie nebudeme mať nárok na preplatenie liečby napriek tomu, že chodíme do práce, odvádzame dane a platíme zdravotné poistenie. Úradníci od stola asi usúdili, že celiatik je pre spoločnosť menej užitočnejší ako alkoholik v delíriu. Diskriminácia par excellence, vážení!

Pridružené problémy

Celiakia, alergia či intolerancia nie je iba osamotenou diagnózou. Bezlepkáči mávajú často ďalšie stravovacie obmedzenia, ktoré musia dodržiavať, ak chcú žiť ako tak normálne. Pri nich, samozrejme, nie je nárok na nič. Poisťovne sa teda rozhodli, že pacientom zoberú aj tú jedinú možnosť – znížiť si cenu bezlepkových výrobkov vďaka lekárskemu receptu. Veď prečo si nekopnúť do ležiaceho, keď môžeme?

Netrestajme deti

Hoci sa v zozname potravín nachádzajú aj nadštandardné potraviny – sladké výrobky, Slovenská gastroenterolo­gická spoločnosť má za to, že iba vďaka nim dodržujú detskí pacienti svoju diétu. To sa však nepozdáva zdravotným poisťovniam. Aj matka roka by mala problém vysvetliť škôlkarovi, prečo si nemôže odkusnúť z perníka či keksíka od kamaráta. A prečo desiata malého školáka vyzerá inak ako u ostatných detí? Vďaka bezlepkovým náhradám dokážu matky účinnejšie predchádzať tomu, aby ich malí bezlepkáči hazardovali s lepkovou otravou. Nehovoriac o tom, že tieto náhrady sú extrémne predražené. Časť takýchto výrobkov je dostupných na predpis, čo opäť zbytočne nezaťažuje peňaženku rodičov. Nechajte deti na pokoji, vytrestaní sú dosť celoživotným ochorením, ktoré nezmizne mávnutím čarovnej paličky.

Cena bezlepkových ovocných piškót je trojnásobne vyššia. Je k tomu potrebný ďalší komentár?

A ako by to dopadlo, keby sa nejaká matka rozhodla piecť pre svoje deti bezlepkové koláčiky, ktoré si lepkáč kúpi v najbližšej samoške? Rovno sa na to asi vykašle. Bezlepková muka je takmer 8x drahšia ako lepková!

Aký je váš názor na to, aby boli bezlepkové potraviny bez receptu a za vlastné? Dajte nám vedieť v komentároch.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Zrušia sa bezlepkové potraviny na recept?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *