V bezlepkových kruhoch zarezonovala v polke februára zásadná informácia. Zdravotné poisťovne už nechcú doplácať na bezlepkové potraviny a pacienti si budú nútení kupovať výrobky za plnú sumu. Ako to teda je, zrušia sa bezlepkové potraviny na recept?
Takto to celé začalo
Asociácia zdravotných poisťovní adresovala list Ministerstvu zdravotníctva SR, v ktorom žiada zo Zoznamu kategorizovaných dietetických potravín o vyradenie nasledovných skupín dietetických potravín:
- Bezlepkové suroviny a potraviny
- Dojčenská výživa pri prevencii a liečbe alergie na bielkoviny kravského mlieka a špecifických metabolických situácií
- Enterálna výživa
Pre bezlepkového pacienta by to znamenalo, že lekár mu už nepredpíše potraviny na recept, a tak časť zo sumy mu už nepreplatí verejné zdravotné poistenie. Bezlepkový pacient by si už musel všetko financovať sám za vlastné.
Článok v Pravde
Prvá lastovička, ktorá otvorila túto tému bol denník Pravda v článku zo 16.2.2023. V ňom sa hovorí o výzve Ministerstvu zdravotníctva SR, aby neakceptovalo žiadosť Asociácie zdravotných poisťovní. Pod túto výzvu sa podpísala Slovenská gastroenterologická spoločnosť, Asociácia na ochranu práv pacientov, Slovak Crohn Club združujúci pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou, ale aj organizácia NIE RAKOVNIE.
Reportáž na Markíze
Tejto témy sa spomedzi slovenských televízií chytila ako prvá Markíza, ktorá odvysielala svoju reportáž 26.2.2023 vo večerných Televíznych novinách. Vo svojej reportáži vykreslila situáciu rodiny, ktorá sa stará o ležiacu pacientku v bdelej kóme. Pre ňu je enterálna výživa zásadná, keďže ústami nedokáže prijať nijaké potraviny. V prípade, ak by si museli túto výživu platiť z vlastného vrecka, šlo by o sumu približne 1000€ za mesiac.
Vyplývajúc z tejto reportáže Ministerstvo zdravotníctva SR spomínanú žiadosť nepodporí. Rozhodovať o tom bude až Kategorizačná komisia pre dietetické potraviny, ktorej členom je 15 ľudí.
Reportáž v televízii JOJ
Televízia JOJ odvysielala k tejto téme reportáž 7.3.2023 vo večernej spravodajskej relácii Noviny. Zamerala sa v nej najmä na dopady, ktoré by schválením tejto žiadosti zasiahli bezlepkových pacientov. Apelovali najmä na zvýšenie nákladov, ktoré podporili jasným príkladom o cene 1kg múky vhodnej na výrobu bezlepkového chlebu. Ide o sumu 6,29€, ktorá je vďaka lekárskemu receptu a príspevku od zdravotnej poisťovne výrazne nižšia. Okrem celiatikov však nezabudli spomenúť aj ostatných pacientov odkázaných na dietetickú stravu s diagnózami ako: syndróm krátkeho čreva, ulcerózna kolitída, chronická pankreatitída a Crohnova choroba.
Ministerstvo zdravotníctva SR nesúhlasí s návrhom a uvedenými dôvodmi Asociácie zdravotných poisťovní, pretože by sa tým obmedzil liečebný proces pacientov trpiacich celiakiou alebo dojčiat, ktoré majú alergiu na mliečnu bielkovinu.
Reportáž v RTVS
Štátna RTVS odvysielala reportáž k tejto téme vo večernej spravodajskej relácii Správy RTVS 10.3. 2023. Asociácia na ochranu práv pacientov SR v nej nesúhlasí s návrhom o vyradení dietetických potravín zo Zoznamu kategorizovaných dietetických potravín. Podľa nej bude stáť poisťovňu oveľa viac, ak bude musieť liečiť pacienta, ktorý kvôli finančnej náročnosti nedodržiaval dietetický režim.
V celom tomto príbehu sa začína rétorika Asociácie zdravotných poisťovní zjemňovať. Už nechcú vyradiť všetky potraviny, ale iba tie, ktoré nie sú nevyhnutné – knedľu či kekse. Hoci v zozname potravín sa nachádzajú aj takéto nadštandardné potraviny, Slovenská gastroenterologická spoločnosť má za to, že iba vďaka nim dodržujú detskí pacienti svoju diétu.
Keďže bezlepkové jedlo je jediným liekom pre celiatikov, Ministerstvo zdravotníctva SR hovorí o diskriminácii pri ich nepreplatenej liečbe.
O rozhodnutí bude rokovať Kategorizačná komisia. Jeden z návrhov hovorí, že po novom by sa dietetické potraviny nepreplácali zo zdravotného, ale zo sociálneho poistenia. Rovnako tomu je aj v Česku.
Aktualizovaná reportáž Na Markíze
V Markíze odvysielali v Televíznych novinách 19.3.2023 zaktualizovanú reportáž. Tá sa predtým zameriavala skôr na pacientov potrebujúcich enterálnu výživu. Teraz tému obohatila aj o ďalšiu skupinu dotknutých pacientov, a to celiatikov.
Asociácia na ochranu práv pacientov SR hovorí, že dietetické potraviny sú pre pacientov zároveň aj liekom. Ak by boli nedostupné kvôli finančnej náročnosti, ich zdravotný stav by sa zhoršil.
Podľa zdravotných poisťovní by bolo jednou z možností, aby sa dietetické potraviny nepreplácali zo zdravotného, ale zo sociálneho poistenia. Tak ako je to aj v susednom Česku.
Zatiaľ nám ostáva jediné – čakať na to, ako rozhodne Kategorizačná komisia a či sa skutočne zrušia bezlepkové potraviny na recept.
Článok priebežne aktualizujeme.
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.
Prečítajte si tiež Názor: Bezlepkové potraviny bez receptu a za vlastné?