Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Kde býva Santa Claus? Navštívili sme ho v Rovaniemi

Kde býva Santa Claus? Navštívili sme ho v Rovaniemi

Santa Claus a Lordi

Prestali ste veriť v Santu, pretože vám povedali, že neexistuje? Zbaľte si kufor a navštívte ho ako my. A kde vlastne býva Santa Claus? Pri fínskom meste Rovaniemi sa nachádza Joulupukin Pajakyla, čiže dedinka Santa Clausa. Práve tam nás privítal vo svojej kancelárii. 

Pri vstupe

Pred vstupom do dedinky Santa Clausa sa nachádza Santa Claus Gift House. Ide o akúsi tržnicu, ktorá zastrešuje viaceré obchody sú suvenírmi. Nájdete tu všetko od plyšových hračiek, pletených svetrov, plechoviek sobieho mäsa až po vianočné ozdoby. V tomto mieste sa nachádza aj Arctic Circle Info, kde dostanete zadarmo kreslenú mapu celej dedinky. Podľa nej ľahko nájdete svoje ubytovanie, konkrétnu voľnočasovú aktivitu, alebo aj reštauráciu.

Santova pošta

Tesne za vstupnými bránami dedinky nájdete Santa Claus Main Post Office. Pokiaľ sa o nej chcete dozvedieť viac, prečítajte si ako funguje Santova pošta?

Polárny kruh

Pred oficiálnou kanceláriou Santa Clausa sa nachádza hranica polárneho kruhu Arctic Circle. Prekročiť ju môžete teda nielen symbolicky, ale aj doslovne. Na hranici polárneho kruhu nevystúpi Slnko nad obzor jedenkrát za rok. Smerom k pólu Zeme je to častejšie. My žijeme v Laponsku medzi mestami Levi a Kittilä. Tu bola napríklad polárna noc od 11. do 31. decembra. Prečítajte si, aké je to žiť 21 dní v neustálej tme.

Hneď po prekročení polárneho kruhu sa ocitnete na námestí, ktoré je snímané kamerou 24 hodín za deň. Pokiaľ zavoláte svojim známym, môžete im zakývať do kamery. Živý prenos si totižto môžu ľahko nájsť na internete, napr. TU.  Na námestí je tiež veľký teplomer, s ktorým sa turisti veľmi radi fotia. Chcú všetkým ukázať, v akej treskúcej zime boli.

Santova kancelária

Vstup do Santa Claus Office je zadarmo. Dokonca ani stretnutie s ním nie je spoplatnené. Každý návštevník dedinky tak môže vidieť Santu naživo bez toho, aby minul čo i len cent. Cesta do jeho kancelárie je spravená ako kľukatá cestička na Severný pól s blikajúcimi farebnými svetielkami. Počas nej míňate dielňu, už zabalené balíčky pre deti po celom svete, ale aj baliace oddelenie darčekov.

Rad, v ktorom sme čakali bol pomerne dlhý, no čakanie bolo relatívne krátke. Všetko riadili pobehujúci škriatkovia. Boli to vlastne dievčatá oblečené v elfských kostýmoch, ktoré namiesto chodenia nadšene poskakovali. Svoju radosť dávali najavo tak, že zatínali ruky v päste a pri tom sa nahlas piskľavo výskali. Svoje role hrali tak presvedčivo, že atmosféra radosti prešla aj na nás.

Čakanie na chodbe pred Santovou kanceláriou nám spríjemnili  fotografie známych osobností, ktoré už kedysi prišli Santu navštíviť. Medzi nimi nechýbala skupina Lordi, ktorá tiež pochádza z Rovaniemi. No medzi fotografiami sme našli aj amerického youtubera Caseyho Neistata. A samozrejme, tu nemohli chýbať hodiny, ktoré odpočítavali dni do Vianoc.

Santa či Joulupukki?

A aký bol Joulupukki? Kto? No predsa Santa, ale vo fínčine! Bol jednoducho dokonalý. Nepreháňam. Kostým bol ušitý a nádherne prepracovaný do najmenších detailov. Všimli ste si ten sneh na jeho papučkách? On bol ako ozajstný, žiaden lacný Santa zo supermarketu. Každý návštevník mal chvíľu čas na to, aby sa s ním porozprával. Santa mal geografiu Zeme v malíčku. Pri vyslovení krajiny, z ktorej sme ho prišli pozrieť, nás smelo pozdravil v slovenčine. Fotografie a videozáznam zo stretnutia nám robili škriatkovia. Tí na upútanie pozornosti pred fotením zapískali gumenou hračkou. Ten zvuk bol skutočne vtipný. Všetko okolo bolo dotiahnuté do najmenších detailov.

Obaja sme už síce starí, aby sme verili, že to bolo naozaj. No v kútiku duše som sa nemohla ubrániť pocitu, že to bolo naozaj. Celé to bolo tak pozitívne, veselé a dobré. Kvôli koronavírusu sme na Santu hľadeli cez plexisklo, avšak čaro tohto miesta nás natoľko chytilo, že sme ten kúsok priesvitného skla ani nevnímali.

Videozáznam a 2 fotografie sme si mohli zakúpiť za 45€ alebo zvoliť druhý variant, v ktorom ste dostali vytlačenú fotografiu na lesklom papieri vo formáte A4 za 35€.

Santova dedinka

Santa Claus village ponúka veľmi veľa voľnočasových aktivít. Za Santovou kanceláriou sa nachádza Mrs. Santa Claus Christmas Cottage, v ktorom víta návštevníkov Pani Clausová. A pokiaľ chcete, môžete s ňou napiecť voňavé sušienky. Tento vstup je však spoplatnený.

Chcete sa odviezť v záprahu Santových sobov? Alebo radšej zvolíte záprah so psami husky? Pre milovníkov rýchlej jazdy sú tu dostupné aj snežné skútre. Oddýchnuť si môžete v rôznych typoch reštaurácii alebo sa dotlačte maškrtami z tamojšieho obchodu so sladkosťami.

V dedinke je viacero možností na ubytovanie, a preto sa odtiaľto nemusíte ani pohnúť a vychutnať si čaro snehových sôch v Snowman worlde či zažiť iné dobrodružstvo.

Tak a teraz, keď viete, kde býva Santa Claus, ostáva už len jediné – navštíviť ho.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *