Aké by to bolo, keby ráno Slnko nevyšlo a žili by sme iba v tme? Na vlastnej koži sme zažili, aká je polárna noc vo Fínsku.
Čo je polárna noc?
Ide o obdobie roka, keď Slnko nevystúpi nad horizont a celý deň je tma. Tento jav nastáva vo vnútri polárnych kruhov. Na polárnej kružnici býva polárna noc len jedenkrát za rok a smerom k pólom Zeme je to častejšie. Prekročiť hranicu polárneho kruhu Arctic Circle môžete napríklad ako my v dedinke Santa Clausa vo fínskom meste Rovaniemi. Tu je začiatok polárnych kruhov, a preto tu Slnko nevyjde nad obzor iba raz za rok. Na samotných póloch Zeme trvá polárna noc 6 mesiacov vkuse. My žijeme vo fínskom Laponsku medzi mestami Levi a Kittilä. Tu bola polárna noc od 11. do 31. decembra. Áno, 21 dní sme žili v permanentnej tme.
Je polárna noc ako skutočná noc?
Hoci pomenovanie nabáda k tomu, že ide o čierno-čiernu tmu ako počas noci, nie je tomu celkom tak. Slnko nesvieti, keďže nevystúpi nad horizont, no aspoň sa k nemu približuje. V praxi to znamená, že počas dňa bolo chvíľu šero, akoby pred zotmením. Čiže ani svetlo ako počas dňa, ani tma ako počas noci.
Ako vplýva polárna noc na ľudí?
Všetci nás varovali pred polárnou nocou. Vraj si máme dávať pozor na duševné zdravie, snažiť sa pozitívne naladiť a nenechať sa zahnať depresívnymi myšlienkami. Aká však bola realita? Príšerne sa nám chcelo spať. Všade a stále. No a mali sme veľkú chuť maškrtiť. Telo si pýtalo cukry, ideálne tie jednoduché a rýchle.
Medzi možné účinky polárnej noci sa radia pocity smútku, úzkosti, zvyšuje sa riziko depresie, pociťovanie podráždenosti a nervozity, ťažkosti so sústredením, nedostatok energie, spavosť, problémy ostať bdelý, túžba po sacharidoch či priberanie. Ľudský imunitný systém sa vplyvom polárnej noci zhoršuje, ľudia sú náchylnejší na choroby a na zhoršenie svojich chronických ochorení. Tiež sa zvyšuje citlivosť na počasie, čo býva v mrazoch -35°C celkom problém.
Ako prežiť permanentnú tmu?
Dodržujte svoj denný rozvrh, čiže počas dňa sa snažte byť aktívny a v noci si líhajte spať. Poobedné „šlofíky“ sú v tomto prípade veľmi zradné a vypomstia sa vám totálne rozbitým biorytmom. Budete dezorientovaný v čase – spať sa vám bude chcieť hocikedy počas dňa a v noci vás chytí nával energie.
Taktiež sa odporúča cvičiť a jesť vyváženú stravu. Pozor by ste si mali dávať na jednoduché sacharidy, ktoré vám síce narýchlo zvýšia energiu, ale aj centimetre v páse. Dopĺňať energiu môžete vitamínom D, keďže dokáže zabrániť pocitom únavy. Vzhľadom na nedostatok slnka v zimných mesiacoch by sme vitamín D mohli užívať pravidelne všetci.
Ako si opäť zvyknúť na východ a západ slnka?
Vysporiadať sa s návratom do bežných dní, keď už slnko začne vychádzať nad obzor, môže byť pre niektorých jedincov náročné. Užitočná rada znie: trávte počas dňa čo najviac času vonku a čerpajte energiu zo svetla a slnečných lúčov.
Prečítajte si tiež Oblečenie do zimy: My v -40°C
Pridajte sa do našej komunity na Instagrame a Facebooku.
No to muselo byť otrasné! Vkuse tma a žiadne teplé slniečko, čo dodáva energiu.