Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Taliansko: 10 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Taliansko: 10 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Taliansko je piate najnavštevovanejšie miesto na zemi, pričom ročne ho navštívi až 65 miliónov turistov. Dáte sa zlákať taliančinou, pamiatkami, operou či módou? 

Najviac pamiatok na svete

Taliansko sa môže pochváliť najväčším počtom pamiatok svetového dedičstva UNESCO na svete. Ide o 58 lokalít, medzi ktorými sú: historické centrum Ríma, Florencie a Neapolu, mesto Verona, Benátky a ich záliv, či Dolomity.

Fontánová legenda

Legenda hovorí, že ak vhodíte mincu do Fontány di Trevi, vrátite sa do Ríma. Ročne sa takto vyzbiera až 1 000 000 eur! Pekný biznis plán, čo poviete? Všetky peniaze však putujú výhradne na charitu.

Najväčší výrobcovia vína na svete

Taliani vyrobia viac než 50 miliónov hektolitrov vína. Je to najviac na svete, pričom v rebríčku za sebou nechali Francúzsko aj Španielsko.

Neapolská pizza

O tom, že pizza je pôvodom talianske jedlo, ste už možno počuli. Viete však, z ktorého mesta pochádza? Táto neapolská pochúťka si získala masovú popularitu, keď ju talianski imigranti priniesli postupne do celého sveta. Prečítajte si viac pizza zaujímavostí.

Milujete taliansku kuchyňu? Preneste si domov kúsok Talianska vďaka našim originálny a praktickým výrobkom, ktoré budú vyzerať skvele v každej domácnosti.

Milovníci kávy

Taliani sú jednými s najväčších konzumentov kávy na svete. Ročne si jej podľa štatistík doprajú až 576 miliónov kilogramov. Taliansko v tomto rebríčku predbehla len Brazília a Nemecko. Hoci žiaden zákon nezakazuje pitie kapučína v poobedných hodinách, Taliani si ho doprajú len pri raňajkách. Pokiaľ si chcete sadnúť na kávu, rátajte s tým, že si priplatíte, pretože do ceny vám zarátajú aj miesto a servis. Ak chcete ušetriť, káva na stojáka alebo so sebou vás vyjde lacnejšie.

Mesto mostov

Keďže sa v Benátkach nachádza viac než 400 mostov, často sa nazýva aj Mesto mostov. Najznámejší z nich je Ponte di Rialto, ktorý nechýba takmer na žiadnej ikonickej fotografii Benátok.

Štát v štáte

V hlavnom meste Talianska leží samostatný štát. Vatikán je so svojou rozlohou 0,44 km² najmenším štátom na svete. Na jeho čele stojí hlava katolíckej cirkvi – pápež. Taliansko obklopuje aj ďalšiu republiku, a to San Maríno, ktorá je najstaršou na planéte.

Sopky

V Taliansku nájdete tri činné sopky, a to – Vezuv neďaleko Neapolu, Etnu a Stromboli na Sicílii. Stále činné sopky má napríklad aj Island, Španielsko a Grécko.

Drevený chlapec

Príbeh o chlapcovi menom Pinocchio pochádza z Talianska. Bol napísaný v roku 1880 a postupne ho uverejňovali v detských novinách Gioniale per i Bambini. Autorom je taliansky novinár a spisovateľ Carlo Collodi.

Španielsky Taliansky moreplavec

Hoci sa Krištof Kolumbus plavil pod španielskou vlajkou, v skutočnosti bol Talian. Narodil sa v roku 1451 v meste Genoa.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Benátky: Poznáte tieto zaujímavosti o meste na vode?

Prečítajte si tiež Pizza zaujímavosti o talianskej pochúťke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *