Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Svadba v zahraničí: naše skúsenosti a rady

Svadba v zahraničí: naše skúsenosti a rady

Našu svadbu sme chceli v zahraničí, a preto sme porovnávali rôzne krajiny. Prechádzali sme si plážové destinácie, ale aj mestské metropoly. Nakoniec sme sa však rozhodli pre hlavné mesto svadieb na svete, a to Las Vegas. Páčilo sa nám mesto a jeho teplé podnebie s minimom zrážok a tiež jednoduchý úradný proces v porovnaní s ostatnými krajinami. Takéto bola naša svadba v zahraničí a toto sú naše skúsenosti.

Svadobná destinácia

Svadba v zahraničí má jednoznačnú výhodu v tom, že ju môžete rovno spojiť so svadobnou cestou. Výber destinácie je preto viac než kľúčový. Obľubujete polihovanie na pláži alebo radšej chodíte po pamiatkach a spoznávate miestny život? Myslite vopred a zvážte, v ktorej destinácii si užijete nielen svadbu, ale aj dovolenku. Skôr ako poviete jednoznačné áno nejakému miestu, overte si všetky úradné náležitosti.

  • Čo všetko potrebujete vybaviť a priniesť ku sobášu?
  • Musíte navštíviť miestny úrad pred svadbou?
  • Aké úradné náležitosti musíte splniť po sobáši?
  • Ako bude prebiehať následná legalizácia na Slovensku?

Las Vegas je v tomto ohľade veľmi prosvadobne orientované. K sobášu nepotrebujete v podstate nič (iba v prípade, ak ste už boli kedysi rozvedený). Viac o tom, ako sa zosobášiť v Las Vegas, nájdete v samostatnom článku.

Po sobáši síce sa musíte popasovať s istou byrokraciou, avšak proces je zjednodušený vďaka Haagskemu dohovoru o apostile, t. j. zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín z roku 1961. V krajinách, ktoré k spomínanému dohovoru nepristúpili, je potrebná superlegalizácia, ktorá je byrokraticky oveľa viac náročnejšia. Celý proces uznania zahraničného sobášu na Slovensku sme popísali z vlastnej skúsenosti so svadbou v americkom štáte Nevada.

Dátum svadby

Pri výbere správneho dátumu by ste mali zvažovať rôzne okolnosti. Okrem fansy číselného dátumu si overte miestne počasie (priemernú teplotu a možnosť zrážok) v danej lokalite. Myslieť by ste mali aj na to, či vami preferovaný dátum nepadá na tamojší sviatok, pretože reštaurácie na svadobný obed či lokácie na fotenie môžu mať práve zavreté. Taktiež je dobré zvážiť, na aký deň pripadá vaša svadba. Cez týždeň môžete rátať s väčším výberom miest a časových termínov, pretože všeobecne žiadanejší býva víkend. V čase víkendovej plnky možno nebudete môcť predĺžiť fotografovanie pred kostolom či kaplnkou, keďže na rad prichádzajú už ďalší zaľúbenci.

My sme sa pri výbere riadili najmä počasím. Keďže Las Vegas je púštne mesto, chceli sme teplo, avšak nie totálnu horúčavu. Zvolili sme preto máj, ktorý patrí ku štandardným svadobným mesiacom. Dátum sme si vybrali, aby sa nám ľahko pamätal. Úplnou náhodou pripadol na tradičnú sobotu.

Dátum cesty

Na svadbu prídite pár dni vopred. Tieto dni sa vám zídu na to, aby ste sa oklepali z jet lagu alebo si medzitým dokúpite drobnosti, ktoré ste si zabudli vziať z domu. Dni naviac oceníte aj v prípade, že budete potrebovať navštíviť miestny úrad na vybavenie potrebných povolení ku sobášu. Keďže môžu nastať akékoľvek neočakávané problémy, máte aspoň čas ich vyriešiť.

Po tom čo nám neodletelo lietadlo, sme sa dostali do Las Vegas náhradným letom s niekoľko hodinovým meškaním. Pri prílete sme zistili, že naša batožina nás nestihla nasledovať po novej letovej trase. Kým sa kufre našli a poslali do správnej destinácie, trvalo to dva dni. Samozrejme, svadobné šaty, oblek a košeľa, či dekoratívna kozmetika boli vo vnútri nich. Šťastím bolo, že nakoniec prišli pred svadbou a všetko už šlo podľa pôvodného plánu.

Svadobný outfit

Pri svadobnom oblečení myslite na to, že musí prežiť cestu v kufri. Vyhnite sa krčivým a ťažko žehliacim materiálom, ťažkým oblekom s vypchávkami na ramenách, či obrovským šatám s kruhovou spodničkou. Siahnite radšej po skladných veciach, ktoré vám ušetria aj miesto v batožine. Svoje outfity prispôsobte podnebiu. Obrovské tortové šaty nebudú vyzerať dobre pokiaľ sa beriete na pláži v piesku. A okrem toho vám v nich bude neuveriteľne teplo.

Po našej nepríjemnej skúsenosti so stratou batožiny, ktorá takmer neprišla včas pred svadbou, by sme uvažovali nad svadobným outfitom v príručnom kufri. Dohoďte k nim aj obrúčky a máte istotu, že do cieľovej destinácie prídete s nimi.

Schopnosti a vlastnosti

Reálne zhodnoťte svoje schopnosti. Dokážete komunikovať v cudzom jazyku a máte povahu na to, aby ste riešili prípadné problémy, o ktorých nič neviete? Ak nie, využite ponuku niektorých zo svadobných agentúr, ktorá vám sprostredkuje svadbu v zahraničí. Pokiaľ si neviete predstaviť váš veľký deň bez slovenských zvykov či celej širokej rodiny, na svadbu mimo Slovenska radšej zabudnite. Nech napokon celú svadbu a dovolenku nepreplačete.

My cestovanie berieme ako skúsenosť a prípadné f*ck up-y sú vždy najvtipnejšími zážitkami. Často sa pri ich spomínaní smejeme tak veľmi, že nám tečú slzy. A v tom je to čaro. Našu svadbu v zahraničí by sme nemenili, pretože máme pozitívne skúsenosti. V Las Vegas to bolo vtipné, uvoľnené a veľmi súkromné, keďže to bolo iba vo dvojici s dvomi svedkami. Nemám rada, keď počúvam od ľudí, že svadba nie je o tých, čo sa berú, ale o všetkých naokolo. Za mňa je to sprostosť, a preto prežite svoj svadobný deň presne tak, ako chcete, nech je to akokoľvek.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Naša svadba v Las Vegas

Prečítajte si tiež Je naša svadba v Las Vegas platná?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *