Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Sisu: fínsky duch alebo koncept života?

Sisu: fínsky duch alebo koncept života?

Ešte donedávna bol svet zbláznený do dánskeho hygge, ktoré vyjadruje príjemnú útulnosť a pohostinnosť. Neskôr prišla vlna švédskeho lagom. Tá pojednáva o rovnováhe, striedmosti a jednoduchosti. Príde teraz na rad fínsky koncept sisu?

Čo je sisu?

Z lingvistického hľadiska je pojem sisu starý viac než 500 rokov. Etymologicky pochádza od slova sisus, ktoré vo fínčine znamená vnútro. Hoci sisu nemá priamy preklad, v krátkosti sa cudzincom vysvetľuje ako vnútorná sila.

Fínsky koncept života

Ide o odhodlanie či odvahu čeliť prekážkam a výzvam v živote. Mať sisu umožňuje človeku pokračovať, aj napriek tomu, že iní považovali túto úlohu za nemožnú alebo sa vzdali. Tým, že máš sisu sa nechváliš, ale necháš zas seba hovoriť svoje činy. Nejde len o chvíľkovú odvahu čeliť životu, ale aj o schopnosť udržať si túto odvahu. Je to akási záhadná sila, ktorá zahŕňa extrémnu vytrvalosť čeliť tvárou v tvár nepriazni osudu.

Fínsky duch

Sisu je špeciálna energia, ktorá je vyhradená pre mimoriadne náročné chvíle. Tá sa ukáže v momentoch, keď sme si mysleli, že sme na konci so svojimi fyzickými i psychickými silami. Vtedy, keď sme postavený pred životné výzvy, ktoré sú náročnejšie ako zvyčajne. Je to práve ten druh sily, ktorý nám umožní pokračovať, aj keď sme si mysleli, že už viac nemôžeme.

Negatíva filozofie

Vo filozofii sisu môžete ľahko stratiť tvár, keď ukážete svoju slabosť. Neustála snaha uspieť však môže viesť k vyhoreniu. Hoci si Fíni koncept sisu veľmi vážia, vyznávajú ho a sú naň hrdí, pre tamojších mladých ľudí sa začína stávať skôr otrepanou frázou. Možno práve preto fínski vysokoškoláci založili Deň zlyhania. Deň, kedy môžu podeliť o svoje neúspechy a prekonať tak strach zo zlyhania.

Podobné výrazy

Aj iné krajiny majú svoje špecifické výrazy, ktoré vyjadrujú danú kultúru národa. Japonci majú svoje ganbaru, čo v preklade znamená húževnato sa prebiť v ťažkých časoch. Briti sa zas môžu pochváliť so stiff upper lip. Práve stuhnutá horná pera je znakom statočnosti, keď napriek nepriazni osudu prejavuje daná osoba veľkú sebakontrolu vo vyjadrení emócii. Dobrým príkladom je britská kráľovská rodina, ktorá napriek problémom a škandálom si neustále udržuje dekórum.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *