Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Saunovanie: Aká je kultúra parného kúpeľa?

Saunovanie: Aká je kultúra parného kúpeľa?

Fíni si myslia, že ich kultúru nemôžete pochopiť bez toho, aby ste vyskúšali saunovanie. Prečítajte si viac o parnom kúpeli.

Fínsky vynález

Slovo sauna pochádza z Fínska, a preto niet divu, že samotná sauna tiež. Ide o jediné fínske slovo, ktoré preniklo do iných jazykov a udomácnil sa v nich v nezmenenej podobe. Fíni saunu milujú natoľko, že ich umiestňujú aj do škôl, štátnych inštitúcii či veľkých spoločností. Vo Fínsku sa nachádza približne 3 milióny sáun, pričom samotné Fínsko má iba 5,5 milióna obyvateľov.

Spájanie v pare

Dostať pozvanie do sauny je česť a odmietnuť by ste ho mali, iba v prípade, že máte na to veľmi dobrý dôvod. Saunovanie je o socializácii a funguje ako proces spájania. Parné kúpele sú bežné medzi priateľmi, susedmi, ale aj kolegami v práci. Vo Fínsku sa hovorí, že mnohé dôležité rozhodnutia sa robia skôr v saunách než na stretnutiach, nevynímajúc tie v politickom či obchodnom živote. Jednoducho, keď ste nahý, je malá pravdepodobnosť, že sa vám podarí niečo skryť. Kúpeľ v pare si môžete užívať pár minút, no pokojne aj niekoľko hodín, avšak nezabúdajte na ochladzovanie sa v studenej vode či snehu a dopĺňanie pitného režimu.

Blahodárne účinky

Sauna je miesto pre fyzickú a duševnú očistu. Dopriať si ju môže v podstate takmer každý. Saune by sa mali vyhýbať napríklad novorodenci a ľudia so srdcovými problémami či otvorenými ranami. Medzi preukázané zdravotné výhody patrí: zmierňuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, zbavuje telo toxínov, pomáha pri regenerácii po tréningu a tiež bojovať s chorobami, spaľuje kalórie a čistí pleť. Nie nadarmo sa v starom fínskom prísloví hovorí: ak sauna, alkohol a decht nepomáhajú, choroba je pravdepodobne smrteľná.

Bez zbytočných nezmyslov

Sauna s aromatickými vôňami, farebnými svetlami alebo s relaxačnou hudbou? To je len zopár nezmyslov, ktorými sa snažia ľudia ozvláštniť parný kúpeľ vo svete. Pravá fínska sauna je jemne osvetlená, nehrá v nej žiadna hudbu a cítiť v nej nanajvýš vôňu čerstvej brezy či prírodného dechtu z ohňa.

Vetvičkové šľahanie

Samobičovanie brezovými vetvičkami zlepšuje prietok krvi a zanecháva pokožku jemnú. Tento zväzok kúskov brezy nazývajú Fíni „vasta“ alebo „vihta“ v závislosti od regiónu. Saunové vetvičky používajú Fíni najmä na chatách v prírode, keďže sú tam ľahko dostupné brezové konáre. No svoj kúsok brezy zoženiete pokojne aj v supermarkete, sušené i mrazené.

Naháči v pare?

Fíni sa nemajú problém saunovať nahí aj s cudzími ľuďmi, avšak vedia pochopiť ostýchavosť turistov, a preto si pokojne môžete na seba dať plavky alebo sa zabaliť do uteráka. Existujú však verejné sauny, kde sa nosenie plaviek či uteráku vyžaduje od všetkých. Väčšinou sa saunujú muži a ženy oddelene, ale rodiny chodia do sauny spolu. Neexistuje žiaden presný návod na to, ako často by ste mali robiť  „löyly“. Ide o fínsky výraz pre prelievanie horúcich kameňov vodou. Jednoducho buďte taktní k ostatným ľudom v saune, pretože nie každý musí zbožňovať také množstvo pary ako vy.

Nezabudnite piť

Keďže je v saune zvyčajne medzi 75 a 85 °C, poriadne sa zapotíte. Nemali by ste preto zabúdať dopĺňať tekutiny. Ideálne, ak si doprajete vodu, prípadne aj pivo alebo cider. Súčasťou saunovania môže byť aj pečenie klobás na otvorenom ohni, prípadne v alobale priamo na horúcich kachliach. Väčšina Fínov si myslí, že práve tento typ sauny vyhrievanej drevom vytvára najlepšie teplo. Napriek tomu sú elektrické sauny najbežnejšie, keďže v bytoch ide o jediný možný typ sauny.

Sauna kedysi

Sauna bola v minulosti ako časť kuchyne, a preto sa v nej často údili mäsové výrobky. No keďže šlo o najčistejšiu časť domu, používala sa aj na liečenie chorých, pôrody a prípravu zosnulých na ich poslednej ceste.

Prečítajte si tiež 7 vecí, ktoré Fíni milujú okrem sauny

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

1 názor na “Saunovanie: Aká je kultúra parného kúpeľa?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *