Zaujíma vás, ako žijú soby v Laponsku počas roka? Prečítajte si, čo sa deje v ich životoch v jednotlivých ročných obdobiach.
Jar
V máji rodia samice soba mladé sobíčatá. Hoci ich váha pri narodení je len 4 až 6 kg, hneď v prvý mesiac sa zdvojnásobí. Keď samice porodia, zhadzujú svoje parohy. Mláďatám začínajú rásť parohy už v prvých týždňoch ich života.
Leto
Rok sobiara začína v júni, keď sa značkujú mladé soby. Okrem plastových značiek, ktoré môžu soby v lese stratiť, sa im robia aj zárezy do uší. Toto ročné obdobie je na značkovanie najlepšie, keďže rana sa rýchlo vysuší a zacelí. Mláďatá sa chytajú zvyčajne holými rukami, no dospelé jedince aj lasom. Od matky sa vezmú iba na chvíľu, označkujú sa a hneď sa vracajú späť. Prečítajte si viac o značkách v sobích ušiach.
V lete sa soby túlajú a pasú voľne v prírode, kde si pochutnávajú na 400 druhov rastlín – vrátane lišajníkov a hríbov. Keďže je čoraz teplejšie zimný kožuch im plzne a dorastá im len ľahký letný. Počas tohto ročného obdobia im veľmi rýchlo rastú parohy. Pokojne aj 2 cm za deň!
Jeseň
V septemberi začína zgrupovanie sobov v ohradách a pokračuje až do zimy. Soby sa po letnom behaní lesmi vracajú na miesto, kde sa narodili. Do miest v okolí ohrady prichádzajú postupne, ako sa ktorému podarí. Niektorí sú tam už od septembra, no iný sa pokojne vráti až v decembri. Občas netrafia späť, a tak skončia napríklad u suseda. Majiteľ si pre nich musí prísť dodávkou a zaradí ich do výbehu k ostatným sobom.
Niekedy sa stane, že sob sa nevráti na zimu domov, dokonca aj niekoľko rokov. Buď žije a len sa niekde zatúlal alebo ho niečo v lesoch ulovilo. To sa majiteľ môže len domnievať. Nevykastrované soby totižto nemávajú GPS lokalizátor, pretože v období párenia a vplyvom hormónov sa im zväčšujú svaly na krku. Obojok by ich škrtil natoľko, že by ich mohol zadusiť. Hoci niektoré GPS obojky sú na gumičku, zvyknú odpadávať, a preto nie sú až tak obľúbené.
Na jeseň sa soby pária. Samec má viac samičiek v háreme. Sobári to využívajú a usmerňujú ich cestu domov za pomoci štvorkoliek, snežných skútrov, helikoptér či psov – podľa počasia a možností, aké sobár má. Sob si svoje samice stráži a keď príde iný samec, bojujú spolu parohami. Občas si ich dokonca aj odtrhnú, no práve zvuk búchania parohov robí samice sexuálne prístupné.
Ohrada má viacero oddelených častí, kde sa soby selektujú. Niektoré soby idú na porážku, iné sa budú trénovať, no a samice ostávajú s malými a podobne. Každý sob sa prezrie, podajú mu antiparazitiká a do kože mu spravia 2 zárezy. Je to znak, že sob je započítaný a skontrolovaný.
Zima
V zime má už sob narastený veľmi hustý kožuch z dvoch vrstiev, ktorý mu umožňuje prežiť aj treskúce mrazy. Hrubý ochranný vlas je dutý, takže sa v ňom drží vzduch, ktorý pôsobí izolačne. Vďaka dobrej cirkulácii krvi sú ich nohy neustále v teple a v kostnej dreni sa nachádza kyselina olejová, ktorá zabraňuje nohám, aby omŕzali. Soby tak nikdy nemôžu – ako sa u nás hovorí – mrznúť do morku kosti. Pokiaľ je zima moc tuhá, soby sa otočia zadkom k smeru vetra. Chránia si tak hlavu, keďže na nej majú tenšiu kožušinu.
Soby majú skvelý čuch, ktorý im zabezpečuje potravu aj v zime, keďže ucítia dobroty aj pod skutočne hrubou nádielkou snehu. Kvôli potrave vedia svojimi parohami a kopytami vykopať do snehu jamu, ktorá je hlboká aj viac než meter. Sob, ktorý trávi zimu vo voľnej prírode, môže stratiť až 20% svojej váhy oproti jeseni. Soby v ohrade sú však prikrmované ich majiteľmi.
Prečítajte si tiež Ako vyzerá sob polárny?
Prečítajte si tiež Laponsko: Soby nelietajú, soby sa vozia v dodávke
Prečítajte si tiež Ako sa nazýva chovateľ sobov či sobie mláďa?
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.