Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Pravá benátska maska: Ako nekúpiť napodobeninu?

Pravá benátska maska: Ako nekúpiť napodobeninu?

Chcete si odniesť z Benátok jedinečný suvenír? Zistite, ako vyzerá pravá benátska maska, aby ste nekúpili iba lacnú napodobeninu.

Týmto sa vyhnite

V okolí hlavného námestia Piazza San Marco (ang. St Mark’s Square) nájdete veľa turistických pascí. Vyhnite sa tiež predajným stánkom na ulici, no dajte si pozor aj na predajne suvenírov, ktoré ponúkajú najrôznejší tovar. Namiesto toho radšej zavítajte do špecializovaného obchodu iba s maskami.

Predajňa a výrobňa v jednom

Všímajte si predajňu, pretože tá vám jednoznačne odpovie, či sa chystáte kúpiť umelecké dielo alebo fake. V autentických predajniach nájdete zväčša stolík s rozrobenými maskami, ktoré si daný umelec vyrába popri tom, ako čaká na zákazníkov. Má predajca špinavú zásteru od lepidiel či trblietok? S najväčšou pravdepodobnosťou ide priamo o výrobcu masiek. Raritou nie sú ani pootvorené dvere do skladu, kde schováva všetky dekoračné potreby a náradie na výrobu. Pokiaľ small talkom prelomíte ľady, svoju dielňu vám aj rád ukáže.

Nebude lacná

Pravá benátska maska je ručne robené umelecké dielo, a preto určite nebude stáť zopár eur, ktoré nájdete v peňaženke medzi drobnými. Ak chcete mať doma symbol Benátok, zmierte sa s tým, že musíte siahnuť hlbšie do vrecka. V opačnom prípade si domov odnesiete sériovo vyrábanú napodobeninu z Ázie (najmä z Bangladéžu a Číny).

Každá je jedinečná

Benátski umelci vyrábajú masky ručne, a preto je každá trochu iná. Vidno na nich ťahy štetcom, ktoré nenájdete na tých priemyselne striekaných vo veľkovýrobni. Nerovnomerne rozmiestnené a rôzne vystúpené zdobenie pridávajú na autenticite ručnej výroby. Praví umelci nemajú veľa kusov z jednej masky – síce občas zopakujú dizajn, no vždy nájdete rozdielny detail na každej z nich. A iba skutočný výrobca vám dokáže porozprávať príbehy o každej maske, ktorú v ateliéri má.

Vyrobené v Benátkach

Pri kúpe si pozrite vnútornú stranu masky. Je na nej nálepka či pečiatka „Made in Venice“? Tak to neznamená vôbec nič. Spoločnosti, ktoré vyrábajú fake masky už zašli tak ďaleko, že sa neštítia falšovať ani tieto nálepky a pečiatky.

Certifikát pravosti

Všímajte si certifikát. Nájdete ho nalepený na zadnej strane masky alebo na maske visí štítok, ktorý deklaruje jej autentickosť. Väčšinou obsahuje aj vlastnoručný podpis výrobcu.

Príbeh našich masiek

Náš plán bol jasný – priniesť si z Benátok jednu tradične vyrobenú masku. Obaja sme boli naklonení modrej variante. Obzerali sme ich viacero na hlavnom benátskom ostrove, avšak žiadna nám nepadla do oka. Až pokým sme sa počas prechádzky na pestrofarebnom ostrove Burano nezastavili v predajni umelca Vitturi Angelo.

Ide o miestneho umelca, s ktorým sme viedli dlhú debatu. Medzi iným nám prezradil, že na hlavnom ostrove Benátskej zátoky sa nachádza veľkovýrobňa na masky. Vznikla síce na uspokojenie záujmu turistov, no aj vďaka nej a ázijskému dovozu sú vytláčaní tradiční výrobcovia ako on, ktorí tvoria masky už celé desaťročia.

V jeho predajni nás na prvý pohľad oslovili dve masky – pár tvorený zo ženskej a mužskej verzie. Zaujali nás svojou farbou, pretože sa líšia od bežne kráľovsky modrých masiek. Spomínaný umelec maľuje touto modrou iba veľmi krátko, pretože ju namiešal iba nedávno. Ide o špeciálnu modrú, ktorú necháva oxidovať. Síce náš pôvodný plán bolo odniesť si z dovolenky iba jednu masku, nakoniec sme prišli domov s dvomi. Dokopy nás vyšli 130€.

Nemali sme srdce na to, aby sme ich rozdelili a tiež sa nám ťažko vyberalo, či si vezmeme ženskú alebo mužskú variantu. Jednoducho k sebe k sebe hodili, a preto tvoria dokonalý pár. 🙂

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Prečítajte si tiež Burano: Pestrofarebné domčeky v Benátskej zátoke

Prečítajte si tiež Ako vidieť Benátky za 2 dni?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *