Potravinové alergie a my

Sme pár, ktorý má najrôznejšie potravinové alergie. Tie nás inšpirovali k vzniku projektu Dino on Board. Ide o virtuálny denník nášho spoločného života, ktorý si užívame aj napriek veľkým stravovacím obmedzeniam.

Prečo Dino on Board?

Názov Dino on Board skrýva v sebe viacero významov, ktoré spájajú náš projekt. Tak ako môžete byť na palube lietadla (on board) niekam do exotiky, môžete aj jazdiť v uliciach alebo na svahu (skateboard, snowboard) či krájať jedlo (chopping board) pri varení alebo si len tak čmárať (art board).

A prečo práve Dino?

Trpíme takým množstvom stravovacích obmedzení, že sme nútení často hladovať alebo sa nechtiac otrávime jedlom.
Náš interný vtip totižto hovorí, že vyhynieme …

Tak čo vlastne jete?

Toto je otázka, ktorú nám položí úplne každý, kto počul o našich stravovacích obmedzeniach. 

Naše potravinové alergie ...

Máme bezlepkovú domácnosť, no väčšinu bezlepkových výrobkov nemôžeme jesť kvôli mliečnej a sójovej zložke.
U nás doma nenájdete žiadne delaktózované výrobky, pretože okrem
alergie na laktózu trpíme aj alergiou na bielkovinu kravského mlieka.

Nie všetky vegan výrobky sú pre nás vhodné, pretože sa musíme vyhýbať aj sóji. Práve tá je hlavnou zložkou pri rastlinných náhradách tradičných produktov. Okrem toho nesmieme jesť zemiaky. A to by ste sa divili pri čítaní zloženia výrobkov,
koľké z nich obsahujú zemiakový škrob. No a aby toho nebolo málo, ďalšie komplikácie do stravovania nám prináša histamínová intolerancia

Niekedy je jednoduchšie začať z opačného konca a menovať veci, ktoré vlastne jesť môžeme. Napriek tomu, že jedlo nás často frustruje, snažíme sa ho brať s humorom a nadhľadom. Sme jednoducho nútení jest zdravo, a preto nezhrešíme nad čokoládovou tyčinkou ani chrumkavými čipsami.

... A život s nimi

Cestovanie s týmito stravovacími problémami je pre nás zážitkom. Musíme premýšľať tri kroky dopredu, pretože si nedáme pouličný fast food ani nevyskúšame hocijakú reštauráciu, ktorá nás oslovila po ceste na ulici. Každý výlet je pre nás o to väčším dobrodružstvom.

Športovanie je pre nás výzvou, keďže zápolíme s extrémnou únavou, zlým vstrebávaním živín, oslabenými kĺbami a osteoporózou. Jednoducho strava a pohyb sú ako dve kolesá na bicykli. Pokiaľ sú obe v poriadku, šliape sa vám ľahko a do cieľa dorazíte bez vážnejších problémov. Keď však máte jedno koleso zdemolované, bicykel musíte tlačiť a do cieľa to peši trvá o čosi dlhšie.

Radi tvoríme a kreatívne sa vyžívame. Náš pohľad na svet ukazujeme
prostredníctvom fotografií a radi si len tak čmárame na grafickom tablete.

Nechajte sa prekvapiť, čo z našich nápadov napokon uvidíte…

Sledujte Dino on Board

Pridajte sa do našej komunity na sociálnych sieťach.