Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Pizza zaujímavosti o talianskej pochúťke

Pizza zaujímavosti o talianskej pochúťke

Pizza je jedno z najznámejších slov na svete. Poznáte však pizza zaujímavosti o talianskej pochúťke, ktorú zbožňujú aj Slováci?

Úplne prvá

Za prvú pizzeriu na svete je považovaná Antica Pizzeria Port’Alba v talianskom Neapole, kde sa predávala už v roku 1738. Podľa populárnej mestskej legendy pizzu vynašiel Raffaele Esposito v roku 1889 na počesť kráľovnej Margherity, ktorú nazval margherita pizza. Historici však pripomínajú, že pouliční predajcovia v Neapole predávali takéto pečivo s polevou už dlhé roky predtým. Za najpravdepodobnejším predchodcom pizze je považovaná focaccia.

Prvá v USA

Hoci pizza bola vynájdená v Neapole ako rýchle, chutné a cenovo dostupné jedlo pre pracujúci ľud, masovú popularitu si však získala až v 40. rokoch 2. storočia, keď ju migrujúci Taliani priniesli do Spojených štátov. New York bol domovom vôbec prvej pizzerie v USA s názvom Lombardi’s. Táto pizzeria bola pôvodne obchod s potravinami, no na začiatku 20. storočia sa pretransformoval na reštauráciu.

Svetová pamiatka

UNESCO vyhlásilo pizzu za Majstrovské dielo ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva, a to vďaka úlohe, ktorú zohráva v spoločenskom živote a prenose tohto kulinárskeho umenia medzi generáciami.

Šialené topingy

V Japonsku si tamojší obyvatelia dávajú na pizzu majonézu. Angličania si na pizzi doprajú to, čo jedia na raňajky – slaninu, vajíčka, krvavé klobásy, či pečené fazule. V Austrálii si môžete dať klokaniu pizzu a v Dánsku pizzu s konským mäsom. Švédi obľubujú banánovú kari pizzu, ktorá obsahuje šunku, kari, syr a plátky banánu. Brazílčania majú pizzu so zeleným hráškom. Na Kostarike nájdete pizzu s kokosom. Nám sa podarilo ochutnať bezlepkovú losiu pizzu vo Fínsku.  

Sviatky pizze

Aj pizza má svoje sviatky. Od 1987 je október v USA známy ako mesiac pizze a 9. február ako Svetový deň pizze.

Najdrahšia donáška

V roku 2001 sa uskutočnila najdrahšia donáška pizze na svete, keď bola odoslaná na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Táto vesmírna operácia stála viac ako 1 milión dolárov. A to sa oplatí, nie?

Milujete taliansku kuchyňu?

Preneste si kúsok Talianska do svojej kuchyne vďaka našim originálny a praktickým výrobkom, ktoré budú vyzerať skvele v každej domácnosti.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Benátky: Poznáte tieto zaujímavosti o meste na vode?

Prečítajte si tiež Gondola: Zaujímavosti o benátskom člne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *