Fínsko patrí k najchladnejším krajinám na svete. Najnižšia nameraná teplota tu bola v roku 1999 v laponskom meste Kittilä. Teplota dosiahla -51.5 °C. A práve na tomto mieste žijeme už niekoľko mesiacov. Aké oblečenie zvoliť do extrémnej zimy, keď je -40°C?
Hlava
Najlepšou variantou, ako ochrániť hlavu pred mrazom, je ušianka zo soba, zajaca či inej pravej kožušiny. Jej cena sa vo Fínsku pohybuje okolo 350 eur. Pokiaľ nemáte peniaze nazvyš, lacnejšou variantou je zateplená kožená ušianka s umelou kožušinou. Takúto čiapku vo Fínsku zoženiete za cca 60 eur. Pokrývku hlavy je dobré kombinovať s nákrčníkom, pretože ochráni nos pred omrznutím. Lepšie je zvoliť pletený materiál, ktorý má „oká“, než nepriedušný nahusto tkaný fleece, ktorý ľahko zvlhne z ľudského dychu.
Ja som svoje čiapkové problémy vyriešila obyčajnou pletenou čiapkou, cez ktorú nosím flisovú kapucňu. Ide v podstate o veľkú voľnejšiu kuklu, ktorá sa nosí pokojne aj cez snowboardovú prilbu a má aj prekrytie úst. Na rozdiel od klasickej kukly, ktorá drží tesne na hlave, je kapucňa veľmi flexibilná. Ľahko ju dám dole a slúži mi ako nákrčník. Tiež ňou môžem ľahko regulovať prekrytie úst. Keďže ľudský dych je vlhký, klasická kukla sa stáva rýchlo mokrou a instantne zamŕza. To môže spôsobiť nepríjemné omrzliny pokožky okolo úst. Moju flisovú kapucňu si dávam podľa potreby hore a dole. Ak mi omŕza nos – ide hore, ak začínam mať pocit, že časť na prekrytie úst vlhne – stiahnem ju pod bradu, ak mi je teplo na hlavu – spravím si z nej nákrčník. Navyše kapucňa nevlhne z dychu tak rýchlo ako klasická kukla, pretože je voľnejšia a neobopína tesne ústa.
Telo
Spodná vrstva musí byť termovrstva, keďže materiály použité na termo oblečení dobre odvádzajú vlhkosť z tela. Práve sucho je veľmi dôležité, keďže zabezpečuje teplo. V súčasnosti sú na trhu aj materiály so strieborným vláknom, ktoré pôsobia antibakteriálne, a preto nezapáchajú ani pri spotení.
Stredná vrstva musí izolovať teplo, a preto ideálnou voľbou je babkin štrikovaný sveter. Táto voľnejšia vrstva je dobrá z materiálov ako vlna, merino vlna či fleece. Stredná vrstva môže byť pokojne zdvojená, pričom je dobré kombinovať tieto materiály, napríklad vlnu a ňu fleece vrstvu. Nie vždy je najlacnejšia varianta oblečenia do zimy tou najlepšou voľbou. Poobzerajte sa preto po vysokogramážovej flisovej látke.
Ako záverečnú hardshell vrstvu nosíme snowboardové bundy. Oblečenie na snowboard je lepšie ako lyžiarske, pretože je voľné a vzduch v tomto prípade pôsobí ako izolant. Navyše, výhodou bundy na snowboard je, že má má vždy kapucňu. Pri výbere sa treba pozerať aj na vlastnosti ako windproof a waterproof.
Na termo nohaviciach nosíme ďalšie nohavice. Ja osobne som obetovala svoje nové a momentálne veľmi moderné gate na doma z pleteného materiálu. Na tieto dvoje nohavíc tak vo finále prichádzajú snowboardové nohavice. Opäť netreba podceniť vodný stĺpec a priedušnosť. Na nohaviciach oceníte aj zipsy na vnútorných stranách stehien. V prípade, že vám je teplo, roztvoríte zipsy a vyvetráte sa. Tento účinný prostriedok vám zabrániť spotiť sa, keďže v mokrom oblečení by vám bolo zima.
Ruky
Lepšou možnosťou sú palčiaky na rozdiel od prstových rukavíc, pretože prsty v nich toľko neomŕzajú. Ja som si kúpila rukavice tzv. 2 v 1. Najskôr si natiahnem tenšie prstové rukavice, ktoré sú na prstoch prispôsobené na ovládanie dotykových displejov. Na ne ide druhá vrstva, extra zateplené palčiakové rukavice. Navyše majú prispôsobený vnútorný priestor na výhrevné vrecko.
Výhrevné vrecká sú veľmi populárne medzi turistami. Batohy majú natlačené desiatkami týchto vreciek a menia si ich každú pol hodinu v rukaviciach i topánkach. Mnohé sa dajú použiť iba raz, a preto vzniká mnoho zbytočného odpadu. My osobne v tomto zmysel nevidíme a ani ich nepoužívame. Existujú podľa nás oveľa lepšie a účinnejšie oblečenie do zimy.
Pokiaľ si zakúpite kvalitné palčiakové rukavice a prstami pravidelne hmýrite, vyhnete sa omrznutiu. Pomáha aj dať ruku v päsť v rukavici, pokiaľ práve nepotrebujete niečo držať či robiť. Ruka sa tak lepšie zohreje.
Obuv
Ideálne ak máte snehule, v ktorých sa dá vyberať vnútorná výstelka. Tá by mala byť napríklad z pravej ovčej vlny alebo iného hrejivého materiálu. Po každom vyzutí je potrebné vnútro vybrať a nechať vyschnúť. Nám sa najviac osvedčili poľovnícke topánky na báze gumákov, ktoré majú vyberateľnú teplú výstelku. Pokiaľ už vlastníte zimné topánky, ktoré túto vnútornú výstelku nemajú, môžete svoju aktuálnu obuv vytuningovať. Pod chodidlo si môžete pridať vložku z ovčej vlny. Tá zvýši výhrevnosť vašej topánky.
Zimná obuv vás nesmie tlačiť, a tak pri skúšaní vhodnej veľkosti myslite na to, že v topánkach budete potrebovať miesto na hrubé ponožky a pohyb prstov. Ponožky môžete v tuhých mrazoch vrstviť, avšak tu platí zásada – najviac 2 páry. Ideálne zvoliť jeden pár, čo najhrubší a pletený z vlny, prípadne alpaky. Ak si obujete dva páry, tak dostatočne voľné, aby ste vedeli hýbať prstami. Opäť totižto platí, že vzduch izoluje, a preto nepodceňujte veľkosť topánok.
V momente ako zastanete, začnú vám krehnúť prsty na nohách. Počas chôdze v snehu sú chodidlá prekrvované, avšak pri chvíľkovom postávaní vás začnú chladiť a omŕzať. To môže byť veľmi nepríjemné až bolestivé. Ostaňte teda v pohybe. To vás zahreje nielen na nohách, ale aj na celom tele. Pri postávaní sa snažte hmýriť prstami na nohách, zlepší to ich prekrvenie.
Všeobecné odporúčanie na oblečenie do zimy
- Pokiaľ je to možné, ostaňte v suchu. Sucho = teplo.
- Nenoste obtiahnuté oblečenie ani topánky do zimy, pretože vzduch vo voľnom oblečení vám poskytne ďalšiu izolačnú vrstvu.
- Menej je niekedy viac, preto je lepšie mať menej vrstiev a nespotiť sa, než mať veľa vrstiev a spotiť sa. V mokrom oblečení vám bude totižto oveľa väčšia zima. Menej vrstiev môžete kompenzovať pohybom, keďže pri fyzickej aktivite sa telo zahreje.
Prečítajte si tiež Polárna noc: Aké je to žiť 21 dní v neustálej tme?
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.