Symbol Bruselu predstavuje cikajúci chlapec Manneken Pis. Spolu s Atomiom a hlavným námestím Grand Place ide o najvýznamnejšiu pamiatku mesta. Hoci má táto socha len 61 centimetrov, stačilo to na to, aby sa celý Brusel zbláznil do močenia. Neveríte?
Pôvodná bronzová socha slúžila ako rezervoár vody pre Bruselčanov. Počas rokov bol cikajúci chlapec niekoľkokrát poškodený, ukradnutý a dokonca aj rozbitý na 11 kusov. Nakoniec zvarený dohromady stojí na svojom mieste dodnes. Na svojom podstavci má vyznačený pôvodný dátum výroby a obnovy: 1620 – REST 1817.
A prečo sa táto vulgárna socha stala vlastne symbolom Bruselu? Legenda hovorí, že malý chlapec uhasil oheň svojím cikaním, a tak zachránil mesto pred vypálením. Iný príbeh hovorí, že počas bitky v Ransbeke bol dvojročný vojvoda Godfrey III z Leuvenu zavesený na strom v koši, aby priniesol svojmu bojujúcemu vojsku šťastie. Odtiaľ potom omočil nepriateľské jednotky, ktorým to prinieslo smolu a bitku prehrali. Podľa ďalšej povesti syn šľachtica opustil sprievod, aby sa vymočil na stenu domu čarodejnice. A tá ho za trest premenila na sochu. Existuje viacero ďalších príbehov, no všetky spája časť s chlapcom a močením.
Hoci je tento chlapec neživý, jeho šatník obsahuje viac než 1000 kostýmov! Obliekanie Manneken Pis-a má tradíciu minimálne od 17. storočia, kedy bruselskí predstavitelia darovali kostým na konkrétnu slávnosť. Aj prezidenti rôznych štátov zvyknú priniesť ako jeden z darov zmenšeninu svojho národného kostýmu. Garderóbu slávneho chlapca tvoria kostýmy: Mikuláša, doktora, kozmonauta, toreadora, Obelixa, Drakulu či Elvisov…
Cikajúce dievča
V 1985 sa k cikajúcemu chlapcovi pridalo dievčatko Jeanneke Pis. Okrem prinavráteniu rovnosti medzi mužmi a ženami mala za úlohu pozdvihnúť návštevnosť Uličky vernosti (fr. Impasse de la Fidélité). Fontána, ktorej je socha dievčaťa súčasťou, bola postavená na počesť vernosti. Legenda hovorí, ak do nej hodíte mincu, splní vaše želanie. Každá vhodená minca vypovedá o obdive k milovanej osobe so želaním zostať si navždy verní. V súčasnosti je dievča ukryté za mrežami. Chránia ju pred obťažovaním, ktorému kedysi čelila, ale aj zničením a krádežou, ktoré musel pretrpieť jej mužský náprotivok.
Cikajúci pes
Zinneke Pis je socha z roku 1998. Meno dostala od slova „zinneke“ označujúceho v bruselskej holandčine psieho kríženca. V 2015 zrazilo bronzového psa auto a zlomilo mu dve nohy. Našťastie, vďaka reštaurátorom bol cca za mesiac úplne fit a na pôvodnom mieste.
Čokoládový chlapec
Keďže Bruselčania milujú svoj symbol mesta, vyzobrazujú ho kdekoľvek a na čomkoľvek s účelom zarobiť čo najviac pri predaji suvenírov. Výnimkou nie je ani tradičná belgická čokoláda, ktorá sa odlieva do figúrky v tvare cikajúceho chlapca. Od malých postavičiek viete naraziť aj na nadživotné odliatky vo výkladoch čokoládovní.
Cikajúci hranolka a Šmolko
Manneken Frites je jedna z tradičných predajní friterie (francúzsky) alebo fritkot (holandsky), ktorá sa zameriava iba na smaženie a predaj hranoliek. V názve ide o slovnú hračku a logom je ako inak hranolka, ktorá ciká majonézu. Ide o jednu z najtradičnejších a najobľúbenejších omáčok, ktoré si v Belgicku môžete dopriať na hranolkách. Pozrite si viac zaujímavostí o belgických hranolkách.
Predajcovia neváhali sprzniť ani tradičné detské postavičky – Šmolkov, ktorí mimochodom tiež pochádzajú z Belgicka.
Cikanie na verejnosti
Pred stanicou Gare du Midi, ale aj pri v meste nájdete takéto čudo. Má to kruhový pôdorys a dookola sú štyri otvory. Ja som najskôr netušila o čo ide. Pochopila som to až vo chvíli, keď sa k tomu priblížil muž, roztvoril zips na nohaviciach a začal močiť. Bruselčanom absolútne nevadí, ak tam stoja spolu viacerí a rozprávajú sa. Tieto špeciálne toalety na močenie som videla aj vedľa frekventovanej cesty. V hlavnom meste Belgicka jednoducho nemajú problém (alebo skôr zábrany?).
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.