Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Náš príbeh 3: Ako sa to opäť skomplikovalo

Náš príbeh 3: Ako sa to opäť skomplikovalo

Po rokoch lepšieho obdobia sa náš vzťah s jedlom skomplikoval. Opäť sa ozvali výrazné tráviace problémy napriek dodržiavaniu našej klasickej diéty.

Gastroenterológia

Pre obnovené problémy s trávením sa Tom rozhodol navštíviť gastroenterológiu aj po druhýkrát, pretože chcel absolvovať SIBO test.

SIBO test

Čo to je? SIBO je skratkou pre syndróm bakteriálneho prerastania čreva. Charakteristický je preň zvýšený počet baktérií alebo prítomnosť ich abnormálnych typov v tenkom čreve. Vyšetruje sa z dychu, kde sa za pomoci prístroja meria koncentrácia vodíka vo vydychovanom vzduchu.

Aké to je? Je to pomerne zdĺhavý test, ktorý trvá 3-4 hodiny, avšak nie je fyzicky náročný. Dokonca aj roztok laktulózy, ktorý treba vypiť pred druhým dýchaním, rozriedili sestričky do džúsu. Šlo teda o úplne pohodové vyšetrenie.

Čo sme zistili? Syndróm bakteriálneho prerastania čreva sa nepotvrdilo, a preto sme premýšľali, že by mohlo ísť skôr o imunitný problém.

Medirex

U alergológa si môžete dať otestovať iba obmedzený počet potravín, pričom ich množstvo závisí od zdravotnej poisťovne. Nad rámec ich totižto nepreplácajú. Buď ste dobrí v tipovaní alebo si pracne odsledujte aspoň čo to z jedálnička.

Čo to je? V spoločnosti Medirex sme si nechali urobiť laboratórnu diagnostiku na potravinové alergie. Z rôznych typov balíčkov sme si vybrali all-in-one, ktorého cena je 500€. Tento test obsahuje 90 základných potravín, 90 alternatívnych potravín a 90 skrytých, vzácnych a zriedkavých alergénov. Bol to teda rýchlejší spôsob, ako tipovať u alergológa zopár potravín, ktoré nám môžu škodiť. 

Aké to je? Testuje sa krvná vzorka odobratá z lakťovej jamky, takže nič strašné.

Čo sme zistili? Tomovi vyšlo 99 potravín, ktoré musí obmedziť, ak sa chce mať lepšie. U mňa to bolo len desať. Nabehli sme na šialenú diétu, kedy sme nejedli takmer nič, respektíve pár vecí stále dokola. Psychická nepohoda bola úplne na mieste, pretože sme jedli iba mäso a ryžu. Najhoršie na tom asi bolo to, že sme nemohli používať korenie. Skúste jesť mäso len tak bez ničoho deň čo deň. Pre nás dvoch, ktorí sme boli prevažne bylinožravce, to bol poriadny trest.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Náš príbeh 1: Ako nám lekári neverili

Prečítajte si tiež Náš príbeh 2: Ako sme zistili, čo nám je

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *