Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Náš príbeh 1: Ako nám lekári neverili

Náš príbeh 1: Ako nám lekári neverili

Prečítajte si prvú časť nášho príbehu o tom, ako nám lekári neverili, že máme seriózne problémy s jedlom.

Ako to začalo

Moje problémy s jedlom sa naplno prejavili počas vysokej školy, keď som žila v Belgicku. Bývalo mi zle a mala som neustále kŕče v žalúdku. Každý deň nakoniec skončil vracaním. Niekedy som sa znova najedla len preto, aby som mala opäť čo zvracať. Nepomáhali ani „dobre“ mierené rady, že si mám dať iba suchú bagetu alebo probiotický jogurt. Nakoniec mi totižto bola diagnostikovaná celiakia a alergia na  bielkovinu kravského mlieka a laktózu. Aká iróna, však?

Tomove problémy s jedlom sa začali prejavovať už v detstve, kedy pociťoval mierne bolesti brucha a nepokoj pri skonzumovaní väčšieho množstva jedla, na ktoré sa mu nakoniec potvrdila alergia alebo intolerancia. Riešiť tento problém sa rozhodol počas vysokej školy, kedy prejavy už začali byť neúnosné. Šlo o extrémne kŕče v bruchu a únava, pri ktorej ho začalo vyslovene „vypínať“. Highlightom tohto trápenia bolo, keď zaspal po stojačky v MHD. 

Ako nám neverili

Od malička navštevoval alergológiu a imunológiu, keďže mal dosť silné peľové alergie. Liečba bola účinná, pretože prejavy peľových alergií má v súčasnosti minimálne. Žiaľ, keď prišiel za doktorkou s tým, že mu je zle z mliečnych výrobkov, tak mu to nechcela veriť. Chcela ho poslať rôznym špecialistom, pretože alergia na mlieko podľa nej neexistuje. Až po jeho naliehaní mu nakoniec zobrala krv a, samozrejme, sa potvrdilo jeho podozrenie.

U mňa však nikto nikdy nič neriešil. A keďže som nepoznala nič iné, myslela som si, že moje symptómy sú bežné prejavy, ktoré máva každý. A keď to dospelo do bodu, že som už nevedela existovať v bežné dni a vyhľadala som pomoc lekárov, tak ma odbili: „Je to normálne, veď aj mne býva zle.“ Prípadne popierali výsledky s tým, že žiadna alergia na jedlo predsa neexistuje. A pri celiakii mi odporúčali, že si mám na lepok zvykať a jesť ho pravidelne. Čo tam po tom, že si môžem perforovať črevo… Dôležité je, že mali svoju pravdu a neváhali ju po mne dokonca aj kričať. Niektorí neveriaci doktori ma aj poslali na psychiatriu s tým, že som simulant, hypochonder alebo mám nejakú inú duševnú poruchu, pretože fyzicky som podľa nich zdravá. 

Naše odporúčanie

Pri výbere lekárov musíte jednoducho naraziť na takých, ktorým sa chce riešiť príčinu vašich problémov. No tiež musia považovať potravinové alergie, intolerancie a celiakiu za skutočné diagnózy. A preto sa netreba nechať odbiť ich lenivosťou a nekompetentnosťou.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Náš príbeh 2: Ako sme zistili, čo nám je

Prečítajte si tiež Náš príbeh 3: Ako sa to opäť skomplikovalo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *