Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Murano: sklárska perla v Taliansku

Murano: sklárska perla v Taliansku

Odskočte sa pozrieť z hlavného ostrova Benátok na pokojný ostrovček Murano, ktorý sa nachádza na severnom konci zátoky.

Ako sa dostanete na Murano?

Na ostrov Murano sa môžete dostať najmä dvomi spôsobmi. Buď si zarezervujete celodenný zájazd na výletnej lodi z hlavného benátskeho ostrova alebo za pomoci vodnej verejnej dopravy, ktorá sa nazýva vaporetto. My sme využili druhú možnosť, keďže sme si odtiaľ odskočili aj na ostrove Burano. Za celodenný lístok na jednu osobu sme zaplatili 25€.

Vlastný Canale Grande

Murano má, rovnako ako hlavný ostrov v Benátskej zátoke, svoj vlastný Canale Grande (angl. Grand Canal). Muranský kanál je podstatne menší, ale aj pokojnejší v porovnaní s tým na hlavnom ostrove. Vychutnajte si tu obedovú pauzu v niektorej z reštaurácii či kaviarní alebo preskúmajte obchodíky so sklárskymi výrobkami.

Ostrov skla

Benátčania vyrábajú sklo už od 10. storočia a vďaka svojim špeciálnym technikám vyrábajú jedny z najkvalitnejších sklenených výrobkov na svete. Benátske sklo je známe ako muránske sklo, pretože v roku 1291 sa všetky sklárske dielne v meste presťahovali na neďaleký ostrov Murano. Muránske sklo je talianskym symbolom luxusu a histórie.

Rodinné dedičstvo

Na Murane sa tradičná ručná výroba skla prenáša z generácie na generáciu. Deti sa nechodia učiť remeslu nikam inam, pretože všetky potrebné zručnosti sa naučia doma. 

Múzeum skla

Múzeum skla Museo del Vetro na Murane rozpráva príbeh sklárskej histórie a sklárskeho umenia. Nájdete ho v paláci zo 17. storočia, ktorý bol v roku 1861 prerobený na múzeum.

Návšteva sklárne

Skláreň Vetreria Mazzega je najnavštevovanejšia továreň, pretože je ľahko dostupná vďaka svojej polohe. Na Murane však nájdete viacero sklárskych závodov, ktoré môžete navštíviť a uvidieť, ako sa vyrába sklo. My sme navštívili Murano v septembri, keď už tam bolo veľmi málo turistov. Miestne sklárne mali pootvárané brány a my sme počas prechádzky mestom mali možnosť nahliadnuť do ich výroby.

Falošné sklo 

Pokiaľ chcete kúpiť pravé muránske sklo, kupujte ho iba v obchodoch na benátskom ostrove Murano. Pravé muránske sklo má štítky s názvom dielne a tiež vyrytú značku na produktoch. Spozornieť by ste mali pri nálepke „Vetro realizato secondo la tecnica dei maestri muranesi“ („sklo vyrobené podľa techniky muránskych majstrov“), pretože ide o napodobeninu.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Prečítajte si tiež Burano: Pestrofarebné domčeky v Benátskej zátoke

Prečítajte si tiež Ako vidieť Benátky za 2 dni?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *