Lietanie s dronom nie je nič výnimočné, avšak letieť s ním v -25°C bez havárie, to si vyžaduje istý skill. Práve ten zaistí, že si zaobstaráte zábery, po ktorých túžite aj bez pádu z oblohy. Aké je lietanie s dronom v zime?
Plánovanie, príprava a let
Ak chcete lietať so svojím dronom v extrémnej zime, nemôžete nechať nič na náhodu. Spísali sme preto ultimátny zoznam pravidiel. Pokiaľ ich dodržíte, váš dron s veľkou pravdepodobnosťou zvládne svoj let aj napriek náročným podmienkam a vy si budete môcť pozrieť svet z vtáčej perspektívy.
Bezpečnostné odporúčania
- aktualizovať a otestovať softvér vo všetkých zariadeniach potrebných k letu,
- nabiť batérie, prípadne aj powerbank na dobíjanie v teréne,
- naštudovať si oblasť a trasu letu (pri nízkej výške letu sme sa vyhýbali budovám, stromom a vedeniu vysokého napätia),
- skontrolovať aktuálne poveternostné podmienky,
- držať batérie aj samotný dron v teple čo najdlhší možný čas,
- zapnúť dron a nechať ho zohriať pár minút pred štartom (batéria by mala mať teplotu aspoň 20°C),
- štartovať z podložky či vyvýšeného miesta, vyhnúť sa priamemu kontaktu so snehom a vlhkom,
- neustále sledovať teplotu a stav batérie!
Majte na pamäti, že pri silnejšom vetre sa neodporúča lietať s dronom, obzvlášť nie v extrémnom chlade. Ak sa aj napriek všetkým varovaniam rozhodnete letieť, bezpečnejšie je lietať kolmo na smer vetra. Druhou možnosťou je letieť najskôr proti vetru a cestou späť po jeho smere.
Nám sa osvedčilo letieť nízko nad zemou, kde nebol vietor tak silný, a až potom vystúpiť hore do požadovanej výšky.
Nastavenie kamery
Ak vám v lete s dronom prekáža zamračená obloha, sneženie, či polárna noc, tak s týmto všetkým sa dá čiastočne popasovať s pomocou vhodného nastavenia kamery drona, prípadne aj v postprodukcii fotografii či videa. Pri nastavovaní sa zamerajte na nasledovné parametre:
- zvoliť RAW formát,
- zníženie rýchlosti uzávierky,
- úprava vyváženia bielej,
- použitie ND filtra.
Naše lietanie s dronom v zime
Boli sme zvedaví ako sa náš DJI Mini 2 popasuje s extrémnym chladom a musíme povedať, že prekonal naše očakávania. Hoci výrobca neodporúča lietať pod 0°C, my sme úspešne odlietali aj pri teplote -25°C, pričom snežilo a bol aj silný vietor.
Dron sme prenášali spolu s batériami v taške, ktorá bola k baleniu Fly More Combo. Mali sme ju v batohu spolu so zrkadlovkou. Náš let sme zväčša štartovali z udupaného snehu, no občas sme využili aj zimnú bundu alebo batoh. Dron sme nechali chvíľku vznášať sa vo výške pár metrov, aby sa zahrial. Po tom sme už slobodne leteli, kam sa nám zachcelo (samozrejme, v rámci letových možností v danej lokalite).
Počas štyroch mesiacov strávených vo fínskom Laponsku nebolo veľa dní, kedy boli letové podmienky ideálne. Častokrát sme dron vyhodili do vzduchu, polietali pár minút a po pristáti sme si utekali rozmraziť ruky nad ohňom. Jediným „problémom“ v tejto zimnej idylke boli len zamŕzajúce motory vrtúľ, ktoré sme museli rozmraziť dychom. No odhliadnuc od toho, sme boli prekvapení, koľko toho DJI Mini 2 vydrží. V severnom Fínsku sme totižto stretli aj kolegov dronistov, ktorí s oveľa väčšími dronmi ani nevzlietli alebo hneď po vystúpení na oblohu museli kriticky pristáť. Niektorým sa dron dokonca aj zrútil na zem.
Nepodceňujte oblečenie
Nezabudnite vybaviť na lietanie s dronom aj samého seba, keďže budete musieť vydržať v rovnakom chlade ako on. Poradíme vám, aké oblečenie zvoliť do zimy, keďže máme skúsenosti aj s teplotami -40°C.
Lietanie s krehnúcimi prstami je pomerne náročné, no ovládanie dotykovej obrazovky ešte ťažšie. V extrémnych mrazoch sa vám môže ľahko stať, že skončíte s omrzlinami na rukách aj napriek tomu, že máte rukavice (vlastná skúsenosť). Ideálnou možnosťou je teda robiť viacero letov s prestávkami na zohriatie svojho tela, ale aj drona.
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.