Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Helsinki: Mestská nuda na 2 dni

Helsinki: Mestská nuda na 2 dni

Po 17 týždňoch strávených vo fínskom Laponsku sme si dali dvojdňovú medzizastávku v hlavnom meste. Helsinki nám prišli oproti fínskej divočine nudné. Na začiatku apríla sa sneh len topil a v meste chýbala zeleň alebo aspoň veselé farebné domčeky, aké vídať u škandinávskych susedov. 

Dominanta Helsínk

Najznámejšou dominantou mesta je nepochybne Helsinská katedrála (Helsinki cathedral). Ide o katedrálu evanjelickej cirkvi, ktorú nejde prehliadnuť pri prechádzke mestom, pretože stojí na kopci. Zaujímavosťou je, že v minulosti Fíni stavali na rovnakom mieste kostol zo snehu, no ten sa každý rok roztopil. Na pripomienku tohto snehového predchodcu je súčasná katedrála nafarbená tromi rôznymi odtieňmi sivej farby, aby imitovala dojem snehu.

Ku katedrále vedú naširoko sa rozliehajúce schody, pod ktorými je Senátske námestie (Senate square) so sochou ruského cára Alexandra II. Keď sa Fíni vymanili spod vplyvu Ruska, chceli sochu odstrániť, avšak napokon ju ponechali na svojom mieste.

Prechádzka na nábreží

Na nábreží námestia Market square je zaparkovaná historická loď Kathrina, ktorá hasí smäd okoloidúcim, keďže je aj barom.

Panorámu pobrežia opticky narušuje SkyWheel – malé koleso, na ktorom si môžete pozrieť Helsinki z vyššej perspektívy. Musíme však podotknúť, že je skutočne malé, keďže na slávnostiach v belgickom meste Oostende provizórne postavili oveľa vyššie kolo, nehovoriac o kolese na vianočných trhoch v Bruseli, kde dotiahli poriadnu „opachu“. Zámerom Fínov bolo asi moc to nepreháňať.

Pomedzi budovy sa črtá červený Chrám večného spánku Panny Márie (Uspenskin katedraali). Keďže je to hlavný chrám pravoslávnej cirkvi vo Fínsku, je celkom pochopiteľné, že svojím vzhľadom pripomína ruské kostoly.

Kostol v skale

Temppeliaukion Kirkko je luteránsky kostol vytesaný do žulovej skaly na sídlisku. Medzi bytovkami je ľahko prehliadnuteľný kamenistý kopček, v ktorom sa nachádza tento okrúhly chrám. Pokiaľ naň vyleziete, v podstate nič neuvidíte. Stojíte na kameňoch a dookola máte výhľad iba na byty. A preto sme vyskúšali vyletieť s naším drónom. Pohľad, ktorý sa nám naskytol z vtáčej perspektívy, bol už o niečo viac oku lahodiaci. Návštevu tohto kostola zvnútra sme oželeli, keďže nepatríme k veriacim.

Hrajúci pomník

Sibelius Monument je pomník zo 600 oceľových trubiek, ktorý vznikol na pamiatku fínskeho skladateľa Jeana Sibeliusa. Nerovnomerne rozostavené píšťale v rôznych výškach majú 24 ton a vydávajú zvuky pri vetre. Napriek tomu, že ide o významnú pamiatku, na nás neurobila dojem. K oceľovej inštalácii sa dostanete jedine pešo cez park, v ktorom bolo kopec blata, keďže na začiatku apríla sa topí sneh v Helsinkách. No ani takýto celý od blata sme sa nedočkali očakávaného zážitku. Po pamätníku pobehovali uvrieskané malé deti, cez ktoré sme nemali ani najmenšiu šancu nič počuť. Na naše sklamanie sme si pustili aspoň video na Youtube.

V blízkosti sa nachádza Café Regatta. Je to malý červený domček postavený vo vidieckom štýle, kde si môžete vychutnať Fínmi tak veľmi milovanú kávu.

Prečítajte si tiež Saunovanie: Aká je kultúra parného kúpeľa?

Prečítajte si tiež Fínsky národný Deň zlyhania

Prečítajte si tiež Sisu: fínsky duch alebo koncept života?

Polárna noc: Aké je to žiť 21 dní v neustálej tme?

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *