Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Fínsko: 12 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Fínsko: 12 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Fínsko - jazero v Laponsku

Fínsko je v našich končinách známa ako krajina tisícich jazier. Vedeli ste však, že je to aj krajina lesov, sáun a ostrovov? Prečítajte si 12 zaujímavých faktov, ktoré ste možno (ne)vedeli o Fínskej republike. 

Krajina tisícich jazier

Vo Fínsku sa nachádza až 188 000 jazier. Svojou rozlohou sú natoľko rozsiahle, že Fínsko má v pomere k pevnine najviac vody zo všetkých krajín sveta. Fínska voda pri tom patrí najčistejším na planéte a hlavné mesto Helsinki má jednu z najčistejších vôd spomedzi veľkých miest na svete.

Krajina tisícich lesov

Viac než 70% Fínska je zalesnené, pričom Ministerstvo poľnohospodárstva a lesníctva vo Fínsku pracuje s údajom až 75%. Je to viac než má akákoľvek iná európska krajina a dokonca viac než rozloha niektorých štátov – ako napríklad Talianska či Anglicka.

Najväčšie súostrovie na svete

Vedeli ste, že fínske pobrežie je najväčším súostrovím na svete? Tvorí ho viac než 70 000 ostrovov, pričom je veľmi ťažké zrátať ich presný počet. Viac než 20 000 z nich je dosť veľkých na to, aby sa tam zmestila malá budova. Niektoré z ostrovov sú už zastavané historickými statkami, kamennými kostolmi, či mestami so starými drevenými domami. Na súostroví možno nájsť viacero starých majákov, ktoré boli prerobené na malé hotely.

Čistý vzduch

Fínske mesto Tampere sa môže pýšiť druhým najčistejším vzduchom v Európe. Predbehla ho len švédska Umeå. Helsinky sa v tomto rebríčku umiestnili na 11. mieste.

Nízka teplota

Fínsko jednou z najchladnejších krajín na svete. Síce priemerná teplota v Helsinkách počas zimy je príjemných -5 °C, netreba zabúdať na to, že hlavné mesto Fínska sa nachádza na úplnom juhu krajiny. Najchladnejšia nameraná teplota v krajine bola v roku 1999 v laponskom meste Kittilä. Teplota tam dosiahla -51.5 °C. A práve na tomto mieste sme žili niekoľko mesiacov. Aké oblečenie sme nosili v -40°C?

Polárna žiara

Fínsko je ideálnou krajinou na pozorovanie polárnej žiary. Tá sa objaví na oblohe nad Laponskom až 200 krát za rok. Často sa stáva, že polárna žiara síce na oblohe je, ale nevidno ju, pretože je skrytá za oblakmi alebo ju zatieni sneženie. Najlepším mesiacom na lovenie polárnej žiary v Laponsku je marec alebo skorý apríl. Ako uvidieť polárnu žiaru vo Fínsku?

Domov Santa Clausa

Hoci je Santa pôvodne z Korvatunturi, čo je kopec na severovýchode Fínska neďaleko ruských hraníc, jeho kanceláriu nájdete v dedinke Santa Claus Village pri meste Rovaniemi. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si, ako sme navštívili Santa Clausa.

Raj pre zimné športy

Lyžiarska sezóna vo Fínsku trvá viac než 6 mesiacov. Zajazdiť si na svahu môžete už koncom októbra, pričom sezóna trvá až do mája. Pokiaľ máte záujem o bežkovanie, v Ylläs nájdete až 330 kilometrov tratí, čo je viac než dokáže ponúknuť akékoľvek iné miesto v Európe. My sme testovali zjazdovky v Levi na snowboardoch. Práve v tomto lyžiarskom stredisku ponúkajú aj kurz nočnej jazdy s čelovkou na hlave.

Krajina miliónov sáun

Slovo sauna pochádza z fínčiny, a preto niet divu, že samotná sauna tiež. Vo Fínsku sa nachádza okolo 3 miliónov sáun, čo je v porovnaní s počtom obyvateľov 5,5 milióna poriadne vysoké číslo. Svoje sauny majú aj mestské byty, lesné chatky či veľké spoločnosti, ale aj štátne inštitúcie. Prečítajte si viac o kultúre saunovania.

Suomi je Fínsko pre Fínov

Fíni volajú svoju krajinu Suomi. Pôvod tohto označenia je neurčitý a opradený rôznymi hypotézami. Najstaršie známe použitie slova Finland, čiže zemi patriacej Fínom, bolo na runovom kameni nájdenom vo Švédsku.

Vzácne tulene

Tuleň obojkový saimaaský je jedným z mála sladkovodných tuleňov žijúcich na svete. Tento ohrozený druh tuleňa má populáciu len okolo 300 jedincov, pričom ich možno nájsť len v jazere Saimaa, ktoré je najväčším jazerom vo Fínsku. Tulene sa ocitli na jazere po poslednej dobe ľadovej, keď sa zem zdvihla a odrezala tak jazero od mora.

Druhý najdlhší tunel na svete

Päijänne Water Tunnel je 120 km dlhý tunel, nachádzajúci sa na juhu Fínska, ktorý zásobuje sladkou vodou milióny Fínov žijúcich v regióne. Tiahne sa v hĺbke od 30 do 100 metrov v skalnatom podloží . Ide o druhý najväčší tunel na svete po akvadukte Delaware v New Yorku. 

Prečítajte si tiež 12 zaujímavostí o fínčine

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *