Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Finlandia: nielen vodka, ale aj ovocné želé

Finlandia: nielen vodka, ale aj ovocné želé

Keď sa povie Finlandia, väčšina z našincov si predstaví vodku. Vo Fínsku však môžete nájsť aj želé cukríky, ktoré takisto nesú tento názov.

Kde sa vzali?

Recept na želé cukríky Finlandia priniesol z Petrohradu do Fínska Karl Fazer. Sú stálou súčasťou ponuky cukroviniek firmy Fazer od konca 19.storočia. Produkty tejto značky sa stali typickými pre fínsku národnú identitu rovnako ako salmiakki. Prečítajte si viac o fínskej posadnutosti slaným sladkým drievkom.

O Finlandia želé

Box želé cukríkov obsahuje päť ovocných príchutí, a to marhuľa, čierne ríbezle, citrón, jahoda a hruška. Tieto želé sú vhodné v podstate takmer pre každého, pretože neobsahujú lepok a sú vegánske. Môžu si ich vychutnať teda aj ľudia neznášajúci mliečny cukor laktózu či bielkovinu kravského mlieka. Super správou pre nás bolo, že neobsahujú ani sóju či zemiakový škrob, takže počas 5 mesiacoch vo Fínsku nám padla za obeť nejedna škatuľa. Rovnako vhodný produkt pre ľudí so stravovacími obmedzeniami je aj bonboniéra Wiener nougat od Fazeru.

Korunovačné želé

Keď v roku 1902 nastúpil na britský trón Edward VII po kráľovnej Viktórii, Fazer poslal do Anglicka tieto želé cukríky. Boli uložené v drevenej škatuli, ktorá bola ozdobená korunou. Cukríky tak boli všeobecne známe ako Coronation Jelly, čiže korunovačné želé. Názov Finlandia dostali až v roku 1948. Tradícia odkazujúca na korunovačné sladkosti však pretrváva naďalej, keďže škatule sú dodnes ozdobené korunkou.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *