Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Fínčina, to je heavy metal aj Pán prsteňov

Fínčina, to je heavy metal aj Pán prsteňov

Fínčina a jej najdlhšie slovo v Google vyhľadávači

Úradným jazykom vo Fínsku bola až do roku 1863 švédčina. Keď Fínsko prešlo pod nadvládu Ruska, ktoré sa snažilo oslabiť švédsky vplyv, do popredia sa začala viac dostávať fínčina. 

Iná ako škandinávske jazyky

Nórčina, švédčina a dánčina sú všetky germánskymi jazykmi. To znamená, že nesú isté spoločné jazykové prvky, no nepochádzajú z jedného spoločného prajazyka. Podobnosti medzi nimi vznikli skôr zblížením germánskych jazykov, ktoré zaraďujeme do indoeurópskej jazykovej rodiny. V tejto rodine jazykov nájdeme tiež románskej jazyky (francúzština, španielčina) a slovanské jazyky (slovenčina, čeština).

Fínsky jazyk je úplne odlišný, pretože patrí do úplne inej jazykovej rodiny, a to uralskej. Fínčina je tak spolu s maďarčinou a estónčinou ugrofínskym jazykom v uralskej jazykovej rodine. 

Rodovo neutrálna

Fíni povýšili rodovú rovnosť na úplne nový level. V ich jazyku nenájdete rody. Napríklad slovenčina má tri rody: mužský, ženský a stredný. Vo francúzštine sú síce rody len dva – mužský a ženský, avšak nie vždy korešpondujú s tými našimi, a preto si pri učení francúzštiny musíte dať pozor na „tá stôl“ či „tá kľúč“.  Fínčina však má okrem toho aj rodovo neutrálne zámená. „Ona“, „on“ aj „ono“ nahradia Fíni neutrálnym „hän“.

Fínčina bez budúcnosti?

Vo Fínčine neexistuje budúci čas. To však neznamená, že Fíni nemôžu hovoriť o budúcnosti, avšak robia to inými prostriedkami ako časovaním slovesa do budúceho času. Napriek tomu, že nemajú budúci čas, majú ďalšie 4 časy.

Slušne aj bez prosím

Fínčina nepozná čarovné slovíčko „prosím“. Všade tam, kde by sa ho žiadalo použiť, môžete povedať „kiitos“, čo znamená „ďakujem“. Fíni si z absencie slova „prosím“ ťažkú hlavu nerobia. Jednoducho povedia, čo potrebujú podať či priniesť bez akejkoľvek slušnej formulky. Vykanie je tu využívané tiež veľmi málo, iba vo veľmi zdvorilej komunikácii.

Najdlhšie fínske slovo

Fínske slová sú často veľmi dlhé. Vznikajú spájaním rôznych slov do jedného, pričom spolu dostávajú úplne iný význam. Začínajúci študent tak môže nadobudnúť mylnú predstavu. Nie, nestačí sa naučiť zopár slov, ktoré budete spájať dohromady, a tak ľahko obsiahnete celú fínsku slovnú zásobu. Napríklad najdlhšie fínske slovo vyzerá skôr ako jazykolam, keďže je tvorené zo 61 písmen. Tak schválne, skúste si povedať „lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas“. V preklade ide o poddôstojníka študenta pomocného mechanika leteckých prúdových turbínových motorov.

Slovom vyjadrená celá veta

Slová vo fínčine bývajú síce dlhé, ale na druhú stranu možno nimi povedať celú vetu. Napríklad „söisinköhän“ znamená v slovenčine „Premýšľam, že by som niečo zjedol.“

Doslovné názvy vo fínčine

Fíni sa netrápia s vymýšľaním nových slov, jednoducho pomenujú vec podľa toho, na čo slúži. Tu ponúkame pár príkladov:

Pesusieni – umývacia huba = hubka na umývanie
Tietokone – stroj na vedomosti = počítač
Lentokone – stroj na lietanie = lietadlo
Rautatie – železná cesta = železnica
Sateenvarjo – dažďový tieň = dáždnik
Jääkaappi – skriňa na ľad = chladnička
Rintaliivit – prsná vesta = podprsenka

Najdlhší palindróm na svete

Pali čo? Palindróm je akákoľvek postupnosť symbolov, ktoré možno čítať sprava doľava, ale aj zľava doprava, pričom má vždy rovnaký význam. Palindrómom môže byť slovo, veta či číslo. V slovenčine je palindróm napríklad slovo korok. Spredu aj zozadu sa číta rovnako a jeho význam sa nemení. Najdlhší palindróm na svete pochádza z fínčiny a skladá sa až z 19 písmen. Ide o slovo „saippuakivikauppias“, ktoré znamená obchodník s hydroxidom sodným (po starom: lúh sodný). Prvenstvo má potvrdené aj v Guinessovej knihe rekordov.

Fínska sauna

Sauna je fínskym vynálezom, a preto je celkom logické, že aj pomenovanie sauna pochádza z Fínska. Ide o jediné fínske slovo, ktoré preniklo do iných jazykov a udomácnil sa v nich v nezmenenej podobe. Fíni zbožňujú kúpeľ v pare a doprajú si ho skutočne hocikde. Sauny sa preto nachádzajú v mestských bytoch aj lesných chatkách, no svoje sauny majú aj veľké spoločnosti či štátne inštitúcie. Vo Fínsku nájdete okolo 3 miliónov sáun, čo je v porovnaní s 5,5 miliónom obyvateľov poriadne vysoké číslo. Prečítajte si viac o kultúre saunovania.

Množstvo pádov

Fínsky jazyk rozlišuje až 14 pádov, pričom 8 z nich sú vo forme lokálu. Tak čo, stále máte chuť začať s fínčinou?

Inšpirácia pre Pána prsteňov

Kto by nepoznal anglického spisovateľa J. R. R. Tolkiena, ktorý napísal slávnu trilógiu Pán prsteňov či Hobita? Pri tvorení elfského jazyka sa inšpiroval práve fínčinou, a to konkrétne fínskym národným mýtickým príbehom Kalevala.

Jazyk metalistov

Väčšina ľudí, ktorí študujú fínsky jazyk pre potešenie, sú heavy metaloví nadšenci. Vo Fínku je viac metalových kapiel než v ktorejkoľvek inej krajine. Medzi tie slávne patrí Apocalyptica, Children of Bodom, HIM, Nightwish či Amorphis. Fínsku záľubu v tvrdej muzike dokazuje aj metalová kapela pre deti Heavisaurus. Deti učí k tomu, aby študovali a tiež pili dosť mlieka.

Prečítajte si tiež 12 zaujímavostí o Fínsku

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

1 názor na “Fínčina, to je heavy metal aj Pán prsteňov”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *