Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Dvojaké wafle v Belgicku

Dvojaké wafle v Belgicku

Pri gastro potulkách v Belgicku si určite nenechajte ujsť wafle. Pozor! Musíte ochutnať oba druhy belgických vafiel, pričom každý z nich má niečo do seba. 

Bruselská wafla

Aká je?

Prvým druhom vaflí, ktorý si spomenieme je bruselská vafľa alebo francúzsky gaufre de Bruxelles. Má hranatý obdĺžnikový tvar a nie je taká sladká ako jej liègeský náprotivok. Dozdobuje sa belgickou čokoládou, šľahačkou či inými polevami, ale aj ovocím a zmrzlinou.

Koľko stojí?

Cena záleží od bohatosti polevy, pohybuje sa okolo 5 eur, no vyšplhať sa môže pokojne aj takmer k 10 eurám v okolí hlavného námestia Grand Place.

Kde ju kúpite?

Napriek chutnej oblohe sa konzumuje trošku komplikovanejšie. Ochutnať ju môžete pokojne na každom kroku na ulici. Ak sa rozhodnete pre vafľu „na stojáka“, tak v jednej ruke držíte kartónik s vafľou a v druhej mini vidličku. Ide o veľmi vrtkavý spôsob konzumácie, a preto sa snažte vychutnať si svoje jedlo skôr, ako vám skončí na teniskách.

Liègeská wafla

Aká je?

Táto hutnejšia vafľa má zaoblené okraje a na jej povrchu nájdete skaramelizovaný cukor. To znamená, že je tmavšia a na povrchu jemne chrumkavá. Okrem toho je sladšia ako bruselská vafľa, a preto je výborná aj „holá“ bez akejkoľvek prílohy. Pre závislákoch na cukre je k dispozícii čokoládový alebo karamelový toping, ktorým vám vafľu zadarmo prelejú.

Koľko stojí?

V rokoch 2017-2018, keď som bývala v Bruseli, bola cena takmer po celom meste rovnaká – 2eurá.

Kde ju kúpite?

Liègeská vafľa sa najčastejšie predáva v pojazdných žltých retro autíčkach. Nájdete ich všade tam, kde je väčší pohyb ľudí, čiže pri turistických atrakciách a historických monumentoch. Vložia vám ju do papierového trojuholníka a pohodlne ju zjete aj pri peších potulkách Bruselom.

Vafľová puristka?

Asi som vafľová puristka, pretože tvrdím, že liègeská vafľa je natoľko dobrá, že ju netreba ničím dolaďovať. Táto vafľa ma vždy potešila po ťažkom dni v škole, keďže spomínané žlté autíčko nám pravidelne stálo pred univerzitou.

Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si tiež Aké sú belgické hranolky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *