Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Burano: Pestrofarebné domčeky v Benátskej zátoke

Burano: Pestrofarebné domčeky v Benátskej zátoke

Pri návšteve Benátok si nenechajte ujsť najfarebnejšie miesto v Taliansku. Spoznajte Burano – rybársku dedinku plnú pestrofarebných domčekov.

Ako sa dostanete na Burano?

Burano sa nachádza na severovýchodnom konci Benátskej zátoky. Dostanete sa naň dvomi spôsobmi. Buď si zarezervujete celodenný zájazd na výletnej lodi z hlavného benátskeho ostrova alebo za pomoci vodnej verejnej dopravy, ktorá sa nazýva vaporetto. My sme využili druhú možnosť, keďže sme si po ceste spravili krátku medzizastávku na ostrove Murano. Za celodenný lístok na jednu osobu sme zaplatili 25€.

Benátska Pisa

Il Campanile Storto je tamojšia veža, ktorú uvidíte z lode ešte predtým, ako vstúpite na samotný ostrov Burano. Táto 53-metrová zvonica sa výrazne podobá na slávnu vežu v Pise, keďže je tiež výrazne naklonená. Táto krivá zvonica v Benátkach je vychýlená o 1,83 metra od svojej osi. Okrem zosuvu pôdy ju poškodila aj búrka v roku 1867, kedy vrchol veže spadol a teraz je namiesto neho iba železný kríž.

Príbehy o farebnosti

Okolo pôvodu očarujúcich farebných domčekov na ostrove Burano koluje viacero príbehov. Azda najznámejší a všeobecne najuznávanejší je ten, že miestni rybári sa rozhodli nafarbiť fasády svojich domov žiarivou a výraznou farbou, aby sa mohli bez problémov vrátiť domov aj v hustej hmle.

Niektorí považujú za správnu verziu tú, v ktorej mali rybári záľubu vo víne. Ak potácajúci sa hľadali svoj domov, našli ho podľa identifikovateľnej výraznej farby. Dokonca ich manželky poistili na cestu domov v prípade, že im víno zachutilo až priveľmi. Rybári nosili na hlavách šatky vo farbe ich domu, a tak im okoloidúci ľahko pomohli nájsť správnu cestu.

Iný príbeh zas hovorí o tom, že tamojšie ženy sa snažili pravidelne opravovať zničené fasády domov po neustálych prílivoch a záplavách, ale aj kvôli vysokej vlhkosti. Fasády jednoducho maľovali farbami, ktoré sa im podarilo zohnať alebo namiešať z toho, čo mali.

Ďalším údajným dôvodom, ktorý stojí za vznikom farebných domčekov, majú byť rovnaké priezviská rôznych rodín na ostrove. Pre lepšiu identifikáciu ich nazývali farbou ich domu.

Zmena farby

Ak si chcete zmeniť farbu domu na Burane, musíte dostať povolenie od miestnych úradov, ktoré nepretržite monitorujú stav farieb domov.  Udržujú ich v dobrom stave nielen preto, že ide o pamiatku UNESCO, ale aj kvôli turistom, pre ktorých sú farebné domčeky hlavným lákadlom. Práve návštevníci zabezpečujú prácu väčšine obyvateľov ostrova.

Najfarebnejší domček

Casa di Bepi je na rozdiel od ostatných jednofarebných domčekov vyzdobený mnohými obrazcami v rôznych farbách. Bezpochyby ide o najfarebnejší domček na ostove Burano.

Čipková tradícia

Ak sa pýtate, ktoré miesto v Taliansku je známe čipkou, dostanete jednoznačnú odpoveď – Burano. A kde sa produkuje najlepšia talianska čipka? Tiež na Burane. Napriek tomu, že sa už množstvo čipiek vyrába strojovo, na ostrove žijú stále tradičné čipkárky, ktoré predávajú svoje ručne tvorené výrobky. Tradícia čipky na ostrove je veľmi stará, avšak presné záznamy chýbajú. Datuje sa však, že začiatkom 19. storočia upadla do zabudnutia, no v roku 1872 sa jej výroba obnovila po tom, ako po ťažkej zime utrpel rybársky priemysel.

Výroba masiek

Na tomto farebnom ostrove nájdete aj tradičných výrobcov benátskych masiek. Ide o zopár dielní, ktoré ostali verné tradíciám. Ich výrobky sú v porovnaní s fejkovými napodobeninami výrazne drahšie, avšak kúpou takejto ručnej práce si odnášate so sebou umelecké dielo, ktoré bude krásnou benátskou spomienkou vo vašom dome. Prečítajte si, čo sme sa dozvedeli od lokálneho výrobcu masiek a naše rady, ako rozoznať pravú benátsku masku vyrobenú v tradičnej dielni od ázijskej napodobeniny.  

Čerstvé plody mora

Keďže ide o rybársku obec, môžete si tu pochutnať na čerstvých morských plodoch vylovených priamo z Benátskej zátoky.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Prečítajte si tiež Pravá benátska maska: Ako nekúpiť napodobeninu?

Prečítajte si tiež Murano: sklárska perla v Taliansku

Prečítajte si tiež Ako vidieť Benátky za 2 dni?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *