Kráľovná Jadranského mora nie je len o farebných maskách a gondolách plávajúcich na vode. Ako dobre poznáte Benátky a ich zaujímavosti?
Mesto na vode
Benátky sú postavené na skamenených drevených plošinách z jelšového dreva, ktoré je známe vodeodolnými vlastnosťami. Podvodné základy mesta tvorí guľatina, ktorá bola dovezená z Chorvátska a Slovinska.
Potápajúce sa mesto
To, že Benátky sa potápajú, ste už pravdepodobne počuli. Viete však akou rýchlosťou? Okolo 1 až 2 mm za rok. Okrem toho každý rok od októbra do januára prichádza veľká voda tzv. „Acqua alta“. Ide o sezónne záplavy, kedy viaceré ulice pokrýva pár (niekedy aj desiatok) centimetrov vody. V novembri 2019 však šlo o výnimočne veľkú vodu. Dosiahla až 187 cm, pričom zaplavila až 90% mesta. Takéto nadmerné záplavy postihujú Benátky každé štyri roky.
Benátska zátoka
Zátoku v Benátkach tvorí 118 ostrovov. Medzi tie najnavštevovanejšie patrí Murano, známy sklárskou výrobou, či Burano, ktorý púta pozornosť vďaka farebným domčekom.
Veže kostolov
V Benátkach kostolné veže suplujú majáky, pretože zohrávali dôležitú úlohu pri navigácii námorníkov cez lagúnu alebo pozdĺž kanálov. Na Piazza San Marco sa nachádza pravdepodobne najznámejšia z nich – Campanile di San Marco, z ktorej získate skvelý výhľad na zátoku.
Okrídlený lev
Patrónom Benátok je Saint Mark, ktorého podľa mýtickej povesti symbolicky reprezentuje okrídlený lev. Ten sa stal znakom identity pre Benátčanov. Po tejto osobnosti je pomenované aj hlavné námestie Piazza San Marco.
Mesto mostov
V Benátkach nájdete až 403 mostov, pričom 72 z nich sú v súkromnom vlastníctve. Najznámejší z nich je Ponte di Rialto, ktorý sa tiahne spolu s ďalšími tromi mostami ponad slávny Canale Grande.
Canale Grande
Ide o najväčší vodný kanál v Benátkach, ktorý má dĺžku cez 3 kilometre a hĺbku 5 metrov. Až 60 % mestskej dopravy prechádza práve cez Canale Grande, a preto niet divu, že ide o jednu z najdôležitejších vodných ciest v celom Taliansku.
Úzke uličky
V Benátkach nájdete až 3000 uličiek, ktoré sa v taliančine nazývajú calle. Pokiaľ máte klaustrofóbiu, vyvarujte sa najmenšej z nich, pretože Calle Varisco má iba 53 cm!
Vaporetto
V Benátkach nenájdete žiadne autá, a preto hlavnú rolu pri prevoze tu hrá vaporetto. Ide o systém vodnej verejnej dopravy, kde sa súčasne vozia domáci obyvatelia, ale aj turisti, najmä na linke Vaporetto 1, ktorá má zastávky pozdĺž celého Canale Grande. Pamätajte na to, že pri cestovaní po Benátskej zátoke sa oplatí zakúpiť celodenný lístok, s ktorým sa viete odviezť aj na priľahké ostrovy Murano a Burano.
Gondoly
Benátsky čln výrazne oblúkovitého tvaru je typickou súčasťou Benátok, a preto sa vaša návšteva nesmie zaobísť bez jazdy na typickej gondole. Môžete si zaplatiť vyhliadkovú jazdu (v skupine alebo romanticky vo dvojici), no gondolu môžete použiť aj ako dopravný prostriedok z jednej strany Canale Grande na druhú. Prečítajte si viac zaujímavostí o gondolách.
Preneste si domov kúsok Benátok. Vďaka našej gondole na stratené vajce si pripravíte dokonalé raňajky.
Benátske zákazy
Pokiaľ budete v Benátkach jazdiť na bicykli, skateboarde či kolieskových korčuliach, porušíte tým zákon. Ak vás prichytia, pokuta vás jednoducho neminie.
Karneval v Benátkach
Benátsky karneval trvá približne 2 týždne v presne určenom období od januára do marca. Ide o súčasť slávnosti plnej zábavy a jedla, ktorá mala pripraviť na dlhé obdobie pôstu. Prvýkrát sa karneval v Benátkach uskutočnil pravdepodobne už v roku 1162.
Benátske Ciao
Vedeli ste, že neformálny pozdrav „ciao“ pochádza práve z Benátok? Vznikol skrátením pozdravu „s-ciavo vostro“, ktorý znamená „váš otrok“. Časom sa však udomácnil po celom svete v rôznych variáciách. Na Slovensku nie sme výnimkou, keďže „čau“ používame stále v hojnej miere.
Najstarší filmový festival na svete
Benátsky filmový festival drží svetové prvenstvo, pretože ide o najstarší festival filmu. Vznikol v roku 1932.
Najstaršie kasíno na svete
V roku 1638 vzniklo Casino di Venezia, ktoré je považované za najstaršie kasíno na svete.
Benátsky spritz
Pili ste už Venetian Spritz? Tento obľúbený miešaný nápoj si nenechajte ujsť pri prechádzke mestom. Hovorí sa, že ho vynašli rakúski vojaci v časoch rakúskej dominancie v Taliansku. Podľa príbehov bolo talianske víno pre rakúskych vojakov príliš silné, a preto si doň pridávali perlivú vodu. Príbeh podporuje aj fakt, že po nemecké sloveso „spritzen“ znamená „striekať“. Benátčania však považovali tento nápoj za nudný, a tak doň začali pridávať likéry. Dnes nenájdete jeden univerzálny recept na Benátsky spritz, no väčšinou ide o rôzny pomer týchto ingrediencii:
- 1/3 bieleho vína alebo šumivého bieleho vína (zvyčajne Prosecco)
- 1/3 horkého likéru (Aperol, Campari, prípadne Select)
- 1/3 sódovej alebo perlivej vody
Marco Polo
Cestovateľ Marko Polo, ktorý priniesol vo svojich cestopisoch cenné informácie o vtedajšej Ázii, je rodákom z Benátok. Niet preto divu, že najbližšie vzdialené letisko od Benátskej zátoky je nazvané práve Venice Marco Polo Airport. Dostanete sa naň Ryanair linkou zo Schwechatu.
Nielen v Taliansku
Málokto vie, že Benátky nájdete ešte na jednom mieste na svete. Ich verná kópia sa nachádza v americkom Las Vegas.
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.