Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » Belgicko: 15 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Belgicko: 15 zaujímavostí, ktoré ste (ne)vedeli

Belgicko, to nie sú len hranolky a pivo. Prečítajte si 15 zaujímavých faktov, ktoré ste možno (ne)vedeli o Belgickom kráľovstve. 

Rimanský názov

Samotný názov „Belgicko“ pochádza z čias Rimanov, keď si provinciu na severe Gálie nazvali Gallia Belgica po jej predchádzajúcich obyvateľoch, ktorými boli keltskí a nemeckí Belgae. 

Trojaké kráľovstvo

Belgicko je štátnym zriadením kráľovstvo, v ktorom sa hovorí 3 úradnými jazykmi. Z tohto dôvodu sa môžete stretnúť s trojakými názvami Belgicka:

  • Royaume de Belgique (vo francúzštine)
  • Koninkrijk België (v holandčine)
  • Königreich Belgien (v nemčine).

Hranolky s omáčkami

Milujete hranolky? V tom prípade si v Belgicku prídete na svoje. Napriek tomu, že hranolčeky sa po anglicky označujú ako french fries, ide pravdepodobne o belgický vynález, ktorý berú domáci nesmierne vážne. Preto ak ochutnáte hranolky v Belgicku, už nikdy nebudú chutiť tak dobre niekde inde. V Belgicku sú hranolky považované za prílohu, napríklad k národnému jedlu Moules-Frites (mušle s hranolkami), no tiež za samostatné ucelené jedlo, ktoré sa podáva s rôznymi druhmi omáčok.

Milujete hranolky? Toto musíte mať! Originálny a praktický výrobok do domácnosti vám prinesie domov kúsok Belgicka.

Dvojaké wafle

Pri gastro potulkách si určite nenechajte ujsť wafle. Pozor! V Belgicku existujú dva typy rozdielnych waflí – dáte prednosť belgickej alebo liežskej wafle? Každá má niečo do seba, tak si neváhajte dopriať zopár kalórií navyše a ochutnajte obe. O ich rozdieloch sa dozviete viac v samostatnom vafľovom článku.

Belgická čokoláda

Ak si chcete v Belgicku zamaškrtiť, tak čokoládu nájdete bez problémov na každom kroku, keďže sa tu nachádza približne 2000 obchodov s čokoládou. Okrem vlastnej spotreby ju Belgičania dodávajú do celého sveta. Ročne tak ide o výrobu viac než 200 tisíc ton tejto sladkej pochúťky!

Pivná veľmoc

Keby ste každý deň ochutnali jedno belgické pivo, trvalo by vám to viac než 4 roky, aby ste ochutnali všetky. Dovedna tak ide o viac než 1500 druhov zlatého moku.

Komixová prechádzka

Neoddeliteľnou súčasťou belgickej kultúry je aj komix, keďže Belgičania spolu s Francúzmi zohrali dôležitú úlohu pri vývoji európskeho komixu. Medzi najslávnejšie kreslené príbehy pochádzajúce z Belgicka patria Šmolkovia (The Smurfs) a Tintinove dobrodružstvá (Tintin) či westernovo ladený Šťastný Luke (Lucky Luke). Okrem nich tu však nájdete stovky komixových sérií s najrôznejšími témami. Pri prechádzke Bruselom určite narazíte na Comic strip trail – komixové maľby na budovách, ktorých je v súčasnosti viac než 80!

Najdlhšia električková trať

Pobrežná električka Kusttram premáva pozdĺž belgického pobrežia z mesta La Panne do Knokke medzi francúzskymi a holandskými hranicami. Ide o najdlhšiu električkovú trať na svete, ktorá má 67 kilometrov so 68 zastávkami. Túto vzdialenosť precestujete za 2 hodiny a 21 minút. 

Festival pieskových sôch

Pobrežné mesto Ostend hostí najväčší svetový festival sôch z piesku Sand Sculpture Festival. Každý rok desiatky medzinárodných umelcov tvarujú sypký piesok v impozantné diela na belgickej pláži. Ide o 2 až 12 metrové sochy pod holým nebom, ktoré odolávajú vrtochom počasia od júla do septembra. V minulosti boli pieskové sochy vytvorené z charakterov postavičiek Disney, Pixar, Marvel a Star Wars alebo šlo o tematickú výstavu s dinosaurami.

Benátky západu

Aj Belgicko má svoje vlastné Benátky. Nájdete ich 100 kilometrov o hlavného mesta Bruselu. Bruggy majú okrem vodných kanálov aj množstvo gotických stavieb.

Množstvo hradov

Belgicko je jednou z krajín, ktoré majú veľké množstvo hradov v prepočte na kilometer štvorcový zeme. Jedným z najznámejších je Gravensteen v meste Gent, v ktorom sa môžete zastaviť po ceste do Brugov či Ostendu. 

Mesto diamantov

Antverpy sa označujú ako svetové hlavné mesto diamantov, pretože ním prechádza 80 % svetových neopracovaných diamantov a 50% všetkých brúsených diamantov. Hneď ako vystúpite na hlavnej železničnej stanici, narazíte na ulicu posiatu klenotníctvami, kde predávajú diamanty a výrobky z nich. 

SPA

Jeden zábavný fakt o Belgicku, o ktorom veľa ľudí nevie, je, že slovo „kúpele“ pochádza z belgického mesta Spa, ktoré sa nachádza v provincii Liège. Spa je svetoznáme pre množstvo prírodných minerálnych prameňov, pričom sa časom z názvu mesta stal synonymom pre všetky kúpele s liečivými kúpeľmi, termálnymi prameňmi či wellness procedúrami.

Big Bang Theory

Teória veľkého tresku vznikla v Belgicku. Prvýkrát s touto myšlienkou prišiel katolícky kňaz a vedec Georges Lemaître, a to v roku 1927.

Tomorrowland

Pravdepodobne najznámejší festival elektronickej tanečnej hudby na svete sa každoročne koná v blízkosti belgického mesta Boom.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

Prečítajte si tiež [NSFW] Symbol Bruselu: Cikajúci chlapec alebo úchylka?

Prečítajte si tiež Aké sú belgické hranolky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *