Pokiaľ ste videli len Rudolfa vo vianočnej rozprávke, skutočný sob vás svojím vzhľadom môže prekvapiť.
Výška a váha soba
Štandardná výška soba v kohútiku sa pohybuje v rozpätí 90 až 120 cm, pričom dĺžka jeho tela je od 150 do 210 cm. Podľa rozprávok sa môže zdať, že sob je akási podivná srna s parohami. To však platí len pre samice a mláďatá. Dospelý sobí samec je mohutný tvor, ktorý váži 90 až 180 kg, pričom samice sú podstatne ľahšie a majú „len“ 60-100 kg. Práve narodené mláďa má váhu ako väčší ľudský novorodenec, čiže 4 kg. Najväčšie sobíky po narodení dosahujú hmotnosť až 6 kg.
Vek
Soby sa dožívajú 18 až 20 rokov. Áno, ľudských. Ich počítanie sa neriadi žiadnym špeciálnym pravidlom ako pri psoch. Niektoré soby žijú kratšie, keďže sú vo voľnej prírode ulovené prirodzenými predátormi, ktorými sú rosomák, vlk, medveď či rys. Na mláďatá môže zaútočiť aj líška či orol.
Parohy
Asi najzaujímavejší artikel z pohľadu poľovníkov sú parohy. Tie sob zhadzuje každý rok, pričom mu zakaždým narastú nové. A každý rok väčšie a väčšie až pokým nezostarne. V lete dokážu rásť rýchlosťou až 2 cm za deň. Parohy sú 5 mesiacov do roka pokryté „zamatom“, špeciálnym druhom tkaniva, ktoré ich pri raste vyživuje. Táto srsť sa z nich postupne olupuje. Samice používajú parohy na ochranu mláďat, samci nimi bojujú o samice. Takto často prichádzajú o parohy, a preto už nemajú čo zhadzovať. Všeobecne ich však obe pohlavia využívajú na vyhrabávanie potravy spod snehovej pokrývky.
Kožuch
Sobí kožuch je tvorený z dvoch vrstiev. Hrubý ochranný vlas je dutý, takže sa v ňom drží vzduch, ktorý pôsobí izolačne. Okrem parohov sa k poľovníckym trofejam radí aj kožušina. Tá má nezameniteľnú výhrevnú vlastnosť, a preto sa v minulosti využívala na výrobu odevov a obuvi. Každý sobár vám potvrdí, že nič teplejšie neexistuje.
Oči
Sobie oči sú zaujímavé tým, že počas roka menia farbu. V lete sú zlaté a v zime zas tmavomodré. Vďaka tomu, že majú zrak senzitívny na svetlo, lepšie spozorujú svojich predátorov, teda ich tiene odrážajúce sa v mesačnom svite.
Uši
Výborný sluch im pomáha rýchlo reagovať. Najmä, ak začujú ich nepriateľa, ktorý sa pohybuje navôkol. Uši soba však neslúžia len na jeho ochranu, ale aj na označovanie. Okrem plastových značiek, ktoré môžu soby v lese stratiť, sa im robia aj zárezy do uší. Majiteľ tak spozná svojho soba aj zo skutočne veľkej vzdialenosti. Pre laika sú tieto zárezy neprehľadné, keďže sú zarastené srsťou. Oko sobára je však už rokmi vycvičené a svoju značku spozná ihneď. Pokiaľ ste sobí nováčik, postavte sa za soba a sledujte pravé a ľavé ucho zvlášť. Každé má iné zárezy a iba spolu vám dajú odpoveď na to, koho tento sob je. Existuje 21 typov zárezov, pričom v obehu je okolo 12 000 značiek.
Nos
Soby majú skvelý čuch, ktorý im zabezpečuje potravu aj v zime, keďže ucítia dobroty aj pod skutočne hrubou nádielkou snehu. Štruktúra ich nosa dokaže meniť teplotu vzduchu za menej ako sekundu. Pri nádychu sa vzduch prúdiaci nosom ohrieva a naopak pri výdychu sa ochladí. Vďaka tejto regulácii si vedia soby udržať čo najviac telesného tepla. Čo sa týka Rudolfovho červeného nosa, skutočný sob môže mať tiež vo výnimočných prípadoch nos do červena. Môžu za to husto nahromadené krvné cievky v blizkosti povrchu kože.
Chvost
Chvost slúži ako komunikačný prostriedok. Ak má sob zdvihnutý chvost, signalizuje tým ostatným sobom, že nebezpečenstvo je blízko.
Nohy
Vďaka dobrej cirkulácii krvi sú ich nohy neustále v teple a v kostnej dreni sa nachádza kyselina olejová, ktorá zabraňuje, aby im nohy omŕzali. Na nohách majú soby 4 prsty. Sú prispôsobené na pohyb v snehu a mokradiach. Zakončené sú akýmsi tvrdým nechtom či kopytom, ktoré pri kopnutí dokážu byť poriadne ostré. Soby sú schopné kopať do všetkých strán, a tak nie je veľmi bezpečné postávať pri nich, keď vás nepoznajú. 🙂 V lete sa tieto špicaté okraje kopýtok obrúsia o skaly a iný nerovný terén. Pri chôdzi či behu laby soba vydávajú klopotavý zvuk, čo zvyšok stáda vníma ako signál.
Prečítajte si tiež Rok v živote soba: Takto žijú soby v Laponsku
Prečítajte si tiež Laponsko: Soby nelietajú, soby sa vozia v dodávke
Prečítajte si tiež Ako sa nazýva chovateľ sobov či sobie mláďa?
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.