Keďže sme nenašli odpoveď v slovníkoch ani na internete, rozhodli sme sa kontaktovať Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra (JÚĽŠ). A ten sa vyjadril. Viete, ako sa správne nazýva chovateľ sobov či sobie mláďatko?
Na Slovensku sa neudomácnil jednoslovný názov pre chovateľa sobov pravdepodobne pre to, že tu nemáme ani tradíciu v chove sobov. Keďže v slovenčine nevznikla potreba pre takéto slovo, logicky sa ním nikto ani nezaoberal. To však nie je náš prípad. Po vyše štyroch mesiacoch života na sobej farme mi tieto jazykové otázky nedali spávať.
Chovateľ sobov
Náš odhad nás na základe českého pomenovania sobař priviedol k možnej verzii sobár, no zvažovali sme aj možnosť sobiar. Vďaka usmerneniu Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra sme si však týmto pomenovaním teraz istí. Zo slovotvorného hľadiska je správne utvorené pomenovanie sobiar, a to pridaním odvodzovacej prípony -iar. Takto vznikli kedysi pomenovania pre chovateľov iných živočíchov, ako napríklad sokoliar, holubiar či kraviar. Taktiež sa JÚĽŠ vyjadril, že rovnako ako my nenašli žiadnu zhodu v internetovom prehliadači a ani v textoch Slovenského národného korpusu. Podľa jazykovedcov sa nedá vylúčiť ani pomenovanie sobár, keďže sa v korpusových textoch vyskytuje len jeden doklad na toto slovo.
Sobie mláďa
Taktiež sme správne trafili aj pomenovanie pre mláďa soba. Je to skutočne sobíča, keďže rovnako zo slovotvorného hľadiska vzniklo pomenovanie vtáča, levíča a iné. Zdrobnenina je v tomto sobom prípade sobíčatko.
Prečítajte si tiež Ako vyzerá sob polárny?
Prečítajte si tiež Rok v živote soba: Takto žijú soby v Laponsku
Prečítajte si tiež Laponsko: Soby nelietajú, soby sa vozia v dodávke
Sledujte nás na Instagrame a Facebooku.