Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Blog » 8 vecí, ktoré Fíni milujú

8 vecí, ktoré Fíni milujú

Ak rozmýšľate nad návštevou Fínska, mali by ste poznať veci, ktoré Fíni milujú. Toto sú ony.

Sauna

Sauna pochádza z Fínska, a preto niet divu, že samotné slovo sauna tiež. Ide o jediné fínske slovo, ktoré preniklo do iných jazykov a udomácnil sa v nich v nezmenenej podobe. Fíni milujú kúpeľ v pare, a preto si ho doprajú v mestských bytoch aj lesných chatkách. Svoje sauny majú dokonca aj veľké spoločnosti a štátne inštitúcie. O skutočne vysokom počte sáun vo Fínsku svedčí aj fakt, že sa ich tu nachádza približne 3 milióny, pričom samotné Fínsko má 5,5 milióna obyvateľov. Prečítajte si viac o kultúre saunovania

Salmiakki

Salmiakki, čiže cukríky zo sladkého drievka, ktoré sú ochutené salmiakovou soľou. Aj takto by sa dala opísať obľúbená cukrovinka vo forme tuhých dražé na cmúľanie či gumených želé. Fíni sú natoľko posadnutí spojením sladkej lekorice a soli, že vymysleli aj salmiakové žuvačky, zmrzlinu, čokoládu a tiež alkohol. Viac o salmiakki nájdete v samostatnom článku o slanom sladkom drievku.

Káva

Vo Fínsku tvorí kávičkovanie veľkú časť tamojšej kultúry. Fíni si doprajú kávu v podstate stále, dokonca aj pri saunovaní. Káva im pomáha zostať svieži aj počas polárnych nocí. Prečítajte si viac o tom, aké to je, keď v zime nevychádza Slnko. Fíni milujú kávu natoľko, že ju pijú najviac na svete v prepočte na obyvateľa. Podľa štatistík Medzinárodnej kávovej organizácie ide o 12 kilogramov ročne. Znamená to, že každý Fín si dopraje 5 až 8 káv za deň, pričom preferujú jemnejšie praženie zŕn.

Mlieko a mliečne výrobky

Najobľúbenejšie nápoje k jedlu sú pre Fínov voda a mlieko. Ročná spotreba mlieka na obyvateľa vo Fínsku patrí medzi najväčšie na svete. Ide konkrétne o 130 litrov mlieka za rok na jedného obyvateľa. Zaujímavosťou však je, že až 74% and 82% Fínov netoleruje mliečny cukor laktózu. V obchodoch tak nájdete množstvo delaktózovaných mliečnych výrobkov. Pokiaľ trpíte alergiou na bielkovinu kravského mlieka, musíte si vystačiť so sójovou alebo ovsenou verziou smotany a jogurtov. Dajú sa tu síce nájsť kokosové, mandľové a ryžové mlieka značky Alpro, no nie v každom laponskom obchode. Zväčša sa tak musíte uspokojiť s ovsenou alebo sójovou príchuťou mliečnych výrobkov. Čo sa týka výberu syrov, značka Violife má aj tu svoje zastúpenie v regáloch. Našli sme už maslo, syrokrém, syr na pizzu a grécky syr. Samozrejme, narazili sme aj na iné značky, avšak vždy sme v ich zložení našli sóju či zemiakový škrob, a preto sme ich kúpiť nemohli. Opäť platí, že nenájdete všetky výrobky, po ktorých vám srdce piští, v jednom obchode.

Metalová hudba

Vo Fínku je viac metalových kapiel než v ktorejkoľvek inej krajine. Medzi ne patria napríklad: Apocalyptica, Children of Bodom, HIM, Nightwish či Amorphis. Fínsku záľubu v tvrdej muzike dokazuje aj fakt, že tu majú aj metalovú kapelu pre deti. Tá sa nazýva Heavisaurus a deti učí k tomu, aby študovali či pili dosť mlieka.

Šialené súťaže

Chceli by ste sa zúčastniť súťaže lovenia komárov? Alebo si skôr zahrať futbal v močiari? Konkuroval by vám niekto v hode telefónom či hraním na vzdušnú gitaru? Je jedno, či to dáva zmysel alebo nie. Fíni milujú súťažiť v šialených disciplínach. Najznámejšia podivná súťaž fínskeho pôvodu je eukonkanto. Ide o nosenie žien na chrbtoch ich manželov pričom musia zdolať trať cez prekážky. Ten pár, ktorý príde do cieľa prvý vyhráva množstvo piva vo váhe svojej manželky. To sa oplatí, nie?

Santa Claus

Santa pochádza z Fínska a nie zo Severného pólu. Fíni sú seriózne presvedčení o pravdivosti tohto tvrdenia, keďže Santova kancelária sa nachádza vo fínskom mestečku Rovaniemi. My sme ho tam navštívili, takže si môžete prečítať, aký dojem sme mali zo Santovej dedinky a samotného Santu.

Muminovci

Fíni milujú Moomins. Ide o kreslené postavičky z rozprávky od fínskej autorky Tove Jansson. Je takmer nemožné nájsť dom, v ktorom by nebolo niečo s Muminovcami. Tí sú všade, na hrnčekoch, nákupných taškách či tričkách. Samozrejmosťou vo výbave fanúšika je plyšová hračka či knižka.

Sledujte nás na Instagrame Facebooku.

titulná fotografia: poster na letisku v Helsinkách, autor grafiky: http://finnishnightmares.blogspot.com/ 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *